×

Popularne wyszukwiania:

lawenda długo kwitnące kocimietka

werbena rozplenica Dąb czerwony
Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Błękit w ogrodzie - byliny o kwiatach w niebieskim kolorze.

-- -- 0 komentarz/y



Niebieski jest najrzadziej spotykanym kolorem w przyrodzie.

To nieprawda, pomyślisz. Ale zastanów się.

Niebieskie irysy wyraźnie odznaczają się na tle innych bylin i traw.

Niebieskie Irysy wyraźnie odznaczają się na tle innych roślin.

 

Kolor nieba zależny jest od kąta załamania promieniowania słonecznego i jego rozproszeniu w powietrzu. Z wodą jest podobnie. W małych ilościach jest przecież bezbarwna. To składniki mineralne i biologiczne nadają jej barwę (od lazurowego, przez zielony, do ciemnego, prawie czarnego).

W świecie roślin również trudno jest znaleźć niebieski w naturalnych stanowiskach. Kolor kwiatów często zależny jest od poziomu ph w glebie jak w przypadku hortensji czy niezapominajek.

 

Niebieski w ogrodzie

Rabata bylinowa w niebieskim odcieniu.

Rabata bylinowa w niebieskim odcieniu.

 

Ogrodnictwo to trochę inna bajka. Dzięki hodowli roślin powstają nowe gatunki i odmiany o określonych cechach np. o niebieskich kwiatach, liściach, igłach czy owocach. Dlatego w ogrodach kolor ten jest częściej spotykany.

 

Niebieski na wiosnę

Delikatne kwiaty wiosennych bylin.

Drobne kwiaty bylin najlepiej prezentują się w grupie.

 

To nostalgiczne niezapominajki, czy inne wczesne byliny jak: brunera wielklistna, ułudka wiosenna, barwinek pospolity i większy, popularne jednoroczne szafirki czy mało znana w Polsce, ale godna uwagi amsonia Hubrichta i nadreańska.

 

Niebieski w lecie

Lawenda ogrodowa to bylina lata.

Popularna lawenda ogrodowa to niezawodne bylina lata.

 

To intensywne barwy mikołajków, drakwi, polnych jednorocznych chabrów, lnu trwałego, który kiedyś często uprawiany, barwił całe krajobrazy na niebiesko. To również bodziszki w odmianach o niebieskich kwiatach, czy w końcu niezwykła bylina – baptysja południowa, zwana również dzikim indygo, wykorzystywana niegdyś do produkcji barwika o niebieskim kolorze.

 

Niebieski na jesień

To głównie astry, przegorzany, które swoje kwitnienie zaczynają w lecie lecz utrzymują dekoracyjne kwiatostany w kształcie kul aż do jesieni. Pamiętajmy, że niebieski kolor to nie tylko kwiaty. Machonia pospolita daje jesienią owoce w tej barwie a kostrzewa sina zwana niebieską trawą wprowadzi ten kolor nie tylko do jesiennej rabaty

 

Niebieski w zimie

Bezwzględnie w tej porze roku królują drzewa iglaste o niebieskawych igłach jak np. popularny świerk kłujący, jodły czy jałowce.

W ogrodzie niebieski ma również kompozycyjne zastosowanie. Ma właściwości, dzięki którym daje wrażenie oddalenia. Jest zatem idealny do małych ogrodów. Umiejętnie wykorzystany powiększy przestrzeń.

 

Niebieski w psychologii

Szałwia omszona obowiązkowa w każdym ogrodzie.

Szałwia omszona to uniwersalna bylina sprawdzająca sie na stanowisku słonecznym na prawie każdej glebie.

 

Barw zimna. Na naszą psychikę działa uspokajająco i kojąco. Dlatego cieszy się powszechną sympatią. Kojarzy się ze świeżością, z niebem i wodą.

Niebieski nada twojemu ogrodowi elegancji. Warto go mieć w swoim otoczeniu, bo dobrze współgra z materiałami jakie stosujemy w ogrodzie, z drewnem, kamieniem, betonem, metalem czy czerwoną cegłą, dla której będzie stanowił kontrast.

 

Wszystki nasze byliny o niebieskich kwiatach znajdziesz u nas TUTAJ.

 

Wpis gościnny przy współpracy z Martą Kurek- Stokowską.





Menu