-- -- 0 komentarz/y
To niesamowite wrażenie, jakie nabierają byliny oraz inne rośliny w pojemnikach sprawia, że patia, ogrody zimowe lub zakątki ogrodowe przyciągają miłośników ogrodów do podziwiania i obcowania z naturą. Prawdą jest, że takie miejsca relaksują i wyciszają.
Przedstawiam kilka pomysłów na patio lub wnętrze ogrodowe, w których panują byliny, zioła i pnącza w pojemnikach.
Mając nawet maleńki kawałeczek przestrzeni- nazwijmy ją patiem lub wnętrzem ogrodowym, jesteśmy w stanie stworzyć malownicze i bardzo osobiste miejsce.
Pierwszym krokiem będzie stworzenie planu rozmieszczenia wszystkich elementów (meble, roślinność) wchodzących w skład wnętrza ogrodowego. Jednocześnie należy rozważyć przyszłe wykorzystanie ogrodu.
Planując możemy się wspierać własnymi pomysłami poprzez proste szkice, zainspirować fachową literaturą lub zasięgnąć opinii projektanta ogrodów.
Przy urządzaniu wnętrza ogrodowego niezależnie od jego wielkości obowiązują pewne zasady:
- usytuowanie względem stron świata,
- wyraźny plan ogrodu, patia itp.
- łatwość dostępu do wszystkich miejsc,
- funkcjonalność i estetyka ogrodu,
- kolorystyka ogrodu,
- określenie stylu urządzanego ogrodu,
- dobór tła i otoczenia, w jakim ustawiamy rośliny w pojemnikach,
- dobór nawierzchni,
- mała architektura ogrodowa (np. ławka, stolik, fontanna...),
- ewentualne oświetlenie.
Jeśli określimy, jakie ma być nasze wnętrze ogrodowe, stworzymy plan i wreszcie określimy funkcjonalność, wtedy przystępujemy do kolejnego etapu, jakim jest dobór roślin. Mają one wejść w skład naszej osobistej przestrzeni ogrodowej, dlatego nie jest to łatwe zadanie zwłaszcza dla osób, które są początkujące w tym temacie. Prawie każdy znajduje w tym inspirację, zadowolenie z własnych efektów a czasem nawet pasją. Czego każdemu życzę.
Aby poradzić sobie z wyborem odpowiednich gatunków do naszego patio, musimy określić warunki panują w tym miejscu. Czy jest to stanowisko słoneczne czy może cieniste.
Wybierając rośliny, nie możemy się kierować tylko ich wyglądem zewnętrznym, ale przede wszystkim ich wymaganiami, pielęgnacją oraz rodzajem zastosowania.
Postawmy sobie także pytanie, czy ogród ten będzie typowo ozdobny, czy może bardziej użytkowy -mam tu na myśli np. warzywnik lub ogród ziołowy w formie doniczkowej.
Pamiętajmy, że uprawa roślin w pojemnikach niezbyt różni się od uprawy w zwykłym ogrodzie. Różnica jest tylko taka, że korzenie mają mniej miejsca i ziemi, toteż trzeba rośliny częściej nawozić i podlewać.
W kwestii kupna pojemników, należy ten temat dobrze rozważyć. Wytworny pojemnik sam w sobie stanowi ozdobę ogrodu albo nadaje się dla szczególnej rośliny. Problem może stanowić fakt, iż są to przedmioty czasem bardzo drogie. Przy wyborze pojemnika kierujemy się: kształtem, dopasowaniem do otoczenia, wysokością (dobrane do wielkości rośliny), ewentualnie stylizacją.
Teraz tylko pozostaje nam ustawienie i aranżacja w ogrodzie.
Wybór jest ogromny. Możliwości jeszcze większe. Nie trzeba być projektantem czy zaprawionym w boju ogrodnikiem. Wielu autorom swoich ogrodów nie brak pomysłowości. Co widać najlepiej na zamieszczonych poniżej przykładach pochodzących z południowej części Hiszpani jaką jest Andaluzja.