Śledzenie przesyłki Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Uzdrawiająca moc roślin - hortiterapia czyli leczenie ogrodami

-- -- 0 komentarz/ySpotkałam szczęśliwych pełnych witalności ludzi - to byli ogrodnicy z duszy i serca.

Od razu wiedziałam że ich życie płynie w kontakcie z roślinnością i naturą.

Ogród pełen zmysłów - hortiterapia leczenie ogrodami

Kiedy spędzamy przyjemnie czas porządkując ogród, sadząc rośliny, odchwaszczając lub obsypując rabaty ściółką, bieżemy aktywny udział w życiu w kontakcie z naturą 
i ziemią. Ten czas jest dla nas odczuwany jako bardzo uspokajający ale równocześnie dodający energii, szczęscia i witalności. To oddziaływanie roślin na nas bezpośrednio
poprzez zmysły wzroku, dotyku i węchu a nawet smaku poprawia naszą kondycję psychiczną i fizyczną. 

 

"Przyroda jest lekarstwem w każdej chorobie" - Hipokrates.

Rośliny mają uzdrawiającą moc. Hortiterapia

Przebywając w miejscu, nawet całkiem niewielkim gdzie zorganizowaliśmy pewną ilość roślin tak aby można było odczuwać ich obecność, daje nam poprawę nastroju i wyraźne odprężenie.
Najlepiej doświadczymy tego po powrocie z pracy lub zajęć mogących mieć na nas stresujący  wpływ. Rośliny stymujują nasze zmysły. Na chwilę zatrzymujemy się, obserwujemy, słuchamy lub
tylko patrzymy. Ten krótki czas jest cenny dla naszego organizmu. Już wtedy się regeneruje. Zmienia się gospodarka hormonalna - wydziela się serotonina odpowiedzialna za nastrój.
Wyraźnie spada napięcie związane ze stresem. 

Własny ogród to jak hortiterapia

 

Zieleń uspodaja i działa pozytywnie na organizm. Natura daje uczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Natura leczy, ogrody leczą i uspokajają - hortiterapia

W obecnych czasach człowiek jest przeciążony i pobudzony ogromną ilością bodźców. Rośliny (byliny, trawy, krzewy, drzewa) wpływają na zachowanie równowagi wewnętrznej i obniżenie pobudzenia. Już samo obserwowanie zielonych łąk, spacery w lesie lub w parkach, odpoczynek w ogrodzie odziaływuje na nas dobroczynnie i ułatwia odzyskiwanie sił i zdrowia.

Hortiterapia czyli leczenie ogrodami to też wysiłek fizyczny, niezbędny ruch który pomaga zachować równowagę psychiczną, zmniejsza stres i polepsza koncentrację. Sam ruch jak wiadomo jest wskazany w każdym wieku a praca w ogrodzie dodatkowo powoduje dotlenienie mózgu. Jak dotąd same korzyści.

Ciekawostką odkrytą przez naukowców jest fakt że bakterie znajdujące się w glebie pobudzają wydzielanie się w organizmie człowienia serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. 
Hormon ten wpływa korzystnie na procesy trawienne, sen i sprawność seksualną.

Warto pielęgnować rośliny na własnej działce a nawet na balkonie lub tarasie. Prace należy dozować tak aby nie powodowały zbytniego obciążenia organizmu. Na spokojnie, bez pośpiechu.

 

Szczególnie wrażliwe na działanie natury są dzieci.

 

Przeżycia dzieci w ogrodzie mogą wpływać na rozwój spostrzegawczości, polepszenie umiejętności skupienia oraz procesy rozumowania.
To wspaniała nauka i zabawa, dzieci które od małego uczą się wartościowej wiedzy o roślinach także w praktyce są lepiej rozwinięte manualnie.

Hortiterapia dla dzieci - uzdrawiająca moc roślin

Zmysły w ogrodzie:

- Wzrok -Kolor kwiatów i liści, ich kształty,
- Dotyk - w trakcie pracy z rośłinami dotykamy je, czujemy fakturę liści, delikatność kwiatów bylin i traw
- Słuch - szum i szelest liści na wietrze, odgłosy nadlatujących owadów, dźwięki zawieszonych dzwonków itp.
- Smak - smak warzyw i roślin zielnych (ziół) oraz niektórych bylin znanych jako ozdobne
- Węch - zapach kwiatów zwłaszcza tych miododajnych
- Ruch - praca w ogrodzie: sadzenie, pielenie, ściółkowanie, gimnastyka ruchowa, pilates, joga.

 

Samodzielna Hortiterapia w domu na małej powierzchni.

Hortiterapia czyli leczenie roślinami - gotowe projekty ogrodów wraz z sadzonkami rośłin

Nasza propozycja hortiterapi w domu to specjalnie przygotowane z myślą o Was - gotowe zestawy roślin wraz z projektem. To także pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby a nawet dla dzieci do małego ogródka. Każdy etap wykonania rabatki przenosi nas do świata roślin i obcowania z naturą na każdym poziomie zmysłowym. Każdy zestaw posiada sadzonki roślin oraz projekt, instrukcję sadzenia oraz opis pielegnacji roślin po ich posadzeniu. Każda rabata podczas rozrastania się będzie wymagała nieznacznej pielęgnacji co dodatkowo angażuje nas w obcowanie z naszym ogrodem. W każdym zestawie gatunki roślin (byliny, trawy, krzewy) dobraliśmy tak aby rabata była atrakcyjna cały sezon. Te byliny które wiosną przekwitną to kolejne zakwitną latem aż do jesieni. 

Zestawy dostosowaliśmy także do różnych stanowisk w ogrodzie (stanowisko słoneczne i półcieniste-cieniste).

 

Zestawy roślin do samodzielnego przygotowania atrakcyjnych rabat znajdziecie na naszej  stronie sklepu www.roslinowo.pl w zakładce gotowe projekty ogrodów lub bezpośrednio w linku:
https://roslinowo.pl/gotowe-projekty-ogrodow

 

Tak wygląda moja własna rabatka którą tworzyłam w roku 2021 i która będzie dostępna w sklepie jako zestaw sadzonek + projekt gratis. Już wkrótce link do zestawu. 

Rabata bylinowo trawiasta od Marty

 

Poniżej zamieszczam link do mojejgo Videobloga na Youtubie z filmem rabaty własnego wykonania, którą stworzyłam z 3 gatunków roślin. Prosta kompozycja nie sprawi Wam kłopotu a efekty widoczne są już w pierwszym roku od posadzenia. 

 

 

Dbajmy o siebie i swoich bliskich ;-)
Marta