×

Popularne wyszukwiania:

lawenda długo kwitnące kocimietka

werbena rozplenica Dąb czerwony
Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

TOP 5 bylin kwitnących na wiosnę

-- -- 0 komentarz/yKto rozpoczyna wiosnę - bociany czy przebiśniegi? A może jak na prawdziwego mieszczucha przystało, wiosna kojarzy ci się z roztopami odsłaniającymi trawniki z ich nieciekawymi pozimowymi bonusami? To przyroda budzi nas z zimowego marazmu. A jej najmilsze zwiastuny to kwiaty, dające dużo upragnionej pozytywnej energii.

Oto 5 wybranych przez nas bylin, które kwitną całą wiosnę:

 

1. Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla)

Wiosenna roślina przypominająca niezapominajkę. Kwitnie już w marcu w cienistych zakątkach na niebiesko. Wprawdzie utrzymuje kwitnienie tylko do maja, ale gdy mija wiosna brunera przyciąga wzrok ładnymi liśćmi.  Odmiany srebrnolistne ‘Silver Wings’ ,’Sea hart’,  ‘Silver Hart’ idealnie współgrają kolorystycznie z kwiatami. Natomiast te żółtolistne jak ‘Diana’s Gold’ tworzą piękny wiosenny kontrast. Polecam.

Brunera 'Sea Heart'

Sadzonki można kupić tutaj: https://roslinowo.pl/Brunera-wielkolistna-Sea-Heart-Brunnera-macrophylla-bylina-do-polcienia-slonca

 

2. Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis)

Pachnąca, przyciągająca pożyteczne owady. Powinna gościć w każdym ogrodzie, którego właściciel dba o równowagę budzącej się i wygłodniałej przyrody. Kwitnie w ulubionym kolorze wiosny, czyli na niebiesko ale i różowo - obydwa kolory pojawiają się na kwiatostanach tej samej rośliny. :)

Sadzonki można kupić tutaj: https://roslinowo.pl/Miodunka-plamista-Pulmonaria-officinalis-ziola-byliny

 

3. Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia)

To już dekoracyjność wyższej klasy. Bergenia jest jak baronowa, wystrojona przez cały rok, za sprawą pięknych błyszczących zimozielonych liści. Ale to na wiosnę daje prawdziwy pokaz Haute couture. Kwitnie obficie w barwach intensywnego różu i purpury. Czasami również na biało. Jest tak nieskromna :-)

Sadzonki można kupić tutaj: https://roslinowo.pl/Bergenia-sercowata-cordifolia-byliny-do-cienia-zimozielona

 

4. Floks szydlasty 'Snowflake' (Phlox subulata 'Snowflake')

Floks przytłacza ilością kwiatów. Gdy zaczyna w kwietniu, to obsypuje się takim gąszczem kolorowych płatków, że trudno dostrzec spod niego liście. Bardzo wdzięczna bylina. I zasłużenie popularna, dlatego też znalazła się w moim wiosennym zestawieniu. 

Sadzonki można kupić tutaj: https://roslinowo.pl/byliny-plomyk-snowflake-phlox-subulata

 

5. Barwinek pospolity mniejszy (Vinca minor)

Zimozielona bylina z długimi pędami. Roślina płożąca nadająca się na zadarnienia. Wolno rosnąca 10-30cm wys. i 50 cm szerokości. Barwinek kwitnie na niebiesko na przełomie kwietnia i maja ale powtarza kwitnienie także latem w sierpniu. To popularna roślina cienioznośna, choć może być sadzona również w miejscach częściowo słonecznych, jeśli zapewnimy jej odpowiednią wilgotnośc podłoża.

Sadzonki można kupić tutaj: https://roslinowo.pl/Barwinek-pospolity-mniejszy-vinca-minor-rosliny-zimozielone

 

5 innych bylin - klasyczna "piątka wiosenna", pokazałam na poniższym filmie:

 

 

Zimowy, szary i wyblakły krajobraz dostaje niezłego kopa energetycznego, gdy pojawiają się pierwsze wiosenne kwiaty. Nie może ich zabraknąć w twoim ogrodzie, bo to one właśnie odpędzą zimową depresję.

Menu