×

Popularne wyszukwiania:

lawenda długo kwitnące kocimietka

werbena rozplenica Dąb czerwony
Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Top 10 bylin wieloletnich najdłużej kwitnących

-- -- 0 komentarz/yRośliny… nieodzowna część krajobrazu, nieodłączny element życia, niezastąpiony komponent ziemskiego globu. Rośliny.... są jak kolorowe duszyczki tańczące w promieniach słońca i pluskające się wesoło w kroplach deszczu. Z pewnością lubią jak się im dogadza, ale równie dobrze potrafią przetrwać bez dodatkowej pomocy człowieka. Ale czy człowiek potrafiłby przetrwać bez nich?

Rabata w skład której wchodzą byliny wieloletnie długo kwitnące

Rośliny na całym świecie występują w bardzo szerokim zróżnicowaniu. Można je zaszufladkować do wielu kategorii, np. kwitnące o różnych porach roku, wydające kwiaty, ozdobne z liści, jednoroczne, dwuletnie, wieloletnie…itp. Posiadanie ich w swoich ogrodach daje nam satysfakcję, podświadomą radość i nieuleczalnie aczkolwiek pozytywnie wpływa na całą naszą ludzką egzystencję.

 

Brodząc pomiędzy różnymi roślinami niczym w buszu szukamy tych wyjątkowych, które zadowolą  naszą ludzką naturę i przede wszystkim będą długo zachwycały swoją urodą przy jednocześnie niezbyt wygórowanych wymaganiach. Istny raj… a co na to rośliny? Otóż jak się okazuje potrafią świetnie zaspokoić potrzeby każdego ogrodnika.

 

Byliny długo kwitnące i miododajne

byliny długo kwitnące i miododajne

Rośliny długo kwitnące to przede wszystkim byliny, czyli rośliny wieloletnie. Jest ich naprawdę całe mnóstwo – kwitnące wiosną i latem, latem i jesienią, a nawet takie które kwitną dwukrotnie w tym samym roku. Byliny długo kwitnące oprócz oczywiście nieustającego wręcz kwitnienia, są bardzo funkcjonalne. Dzięki nim możemy stworzyć rabatę całosezonową bez nadmiernego troszczenia się o rośliny. Byliny takie w większości mają zwarty pokrój, dzięki czemu będą skutecznie zarastały powierzchnię nie dając szans niechcianym chwastom. Są przy tym bardzo miododajne, tak więc od wiosny do jesieni nasz ogród zamieni się w barwną motylarnię. Oprócz tych wszystkich zalet, większość bylin długo kwitnących ma małe wymagania uprawowe. Ponadto występują w przeróżnych cudownych kolorach i nieziemsko pachną.

 

Które byliny pachną i kwitną bardzo długo?

 

Bylin długo kwitnących jest mnóstwo. Gdybym chciała mieć je wszystkie to powstałby całkiem pokaźny ogród botaniczny.

Bardzo wiele pięknych bylin długo kwitnących można znaleźć w naszym skepie  TUTAJ.

Przygotowaliśmy także prawdziwe perełki - Gotowe projekty ogrodów (rabaty bylinowe) w zestawie z sadzonkami TUTAJ.

Zachęcam do częstego zaglądania, a dla niezdecydowanych (również mnie) tak szerokopasmowego piękna bylin, przybliżam kilka gatunków i odmian długo kwitnących nawet do 3 miesięcy.

 

 

 

Top 10 - Znane i lubiane byliny długo kwitnące, miododajne i pachnące

 

1. Werbena patagońska (Verbena bonariensis)

Werbena patagońska (Verbena bonariensis) bylina miododajna

Wyjątkowo miododajna bylina. Jej charakterystyczne fioletowe kwiatostany zlokalizowane są na szczytach długich pędów. Bardzo obfite i niezwykle długie kwitnienie (czerwiec-październik) oraz małe wymagania to największe atuty tej egzotycznej rośliny. Polecana jako tło dla innych niższych roślin oraz do kompozycji z trawami ogrodowymi.

 

2. Kocimiętka Fassena (Nepeta fassenii)

Kocimiętka 'Walker's Low' bylina długo kwitnąca

Bylina wieloletnia, bardzo aromatyczna. Ma niewielkie wymagania, a przy tym długo i obficie kwitnie. Regularnie przycinane pędy, zakwitają ponownie. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być niebieskie ‘Six Hills Gold’, fioletowe ‘Walker’s Low’ lub białe ‘Snowflake’.

 

3. Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Lawenda wąskolistna i ogrodowa, idealna bylina długo kwitnąca do ogrodu

Wieloletnia krzewinka o zwartym pokroju. Kwiaty pachnące niebiesko-fioletowe, miododajne, pojawiają się od czerwca do października.  Liście zimozielone, wąskie,  pokryte kutnerem nadającym im srebrzysty odcień. Ma znikome wymagania i jest łatwa w uprawie.

 

4. Drakiew kaukaska (Scabiosa caucasica)

Drakiew kaukaska uwielbiana bylina przez miłośników długiego kwitnienia

Klasyczna i niezawodna, wieloletnia roślina ogrodowa. Charakteryzuje się dużymi kwiatami i długim okresem kwitnienia (VI-X). Kwiaty miododajne wabią do siebie motyle i pszczoły. W zależności od odmiany kwitnie na niebiesko ‘Perfecta’ lub biało ‘Perfecta Alba’.

 

5. Przetacznik kłosowy (Veronica spicata)

Przetacznik kłosowy to bylina długo kwitnąca o kłosowatych kwiatach.

Absolutnie wyjątkowa bylina miododajna i długo kwitnąca o kłosowatych kwiatostanach. Kwiaty w zależności od odmiany mają intensywne barwy:  białe, różowe, niebieskie i fioletowe.  Kwitną długo i obficie, nawet do 3 miesięcy. Łatwe w uprawie byliny o małych wymaganiach glebowych. Najlepiej sie prezentują posadzone w grupach po kilka sztuk oraz w towarzystwie traw ogrodowych.

 

6. Szałwia omszona  (Salvia nemorosa)

Szałwia omszona to rarytas ogrodniczy

Aromatyczna, miododajna i mało wymagająca wieloletnia bylina. Wspaniała ozdoba ogrodu. Kwiaty w zależności od odmiany w kolorach: bieli, różu, fioletu i błękitu, zebrane na szczytach pędów. Odmiana kwitnie bardzo długo od wiosny aż do późnej jesieni (V-X). Bylina bardzo łatwa w uprawie o niewielkich wymaganiach. Toleruje nawet okresowe susze.

 

7. Kłosowiec (Agastache x hybrida)

Kłosowiec to bylina długo kwitnąca o aromatycznych kwiatach i liściach.

Tych bylin nie może zabraknąć w ogrodzie. Często zwane miętą meksykańską ze względu na uwodzicielski anyżowy zapach aromatycznych liści i kwiatów. Ich smukłe sylwetki i luźne pokroje wspaniale dopasowują się do każdej scenerii ogrodowej. Kwitną długo i obficie w zróżnicowanej gamie kolorystycznej. Zachwycają barwami i zapachem kwiatów. Wabią motyle i inne pożyteczne owady.

 

8. Perowskia łobodolistna (Perovskia  atriplicifolia)

Perowskia łobodolistna bylina lata i jesieni

Bylina wieloletnia o wyjątkowo długim terminie kwitnienia i wspaniałych walorach dekoracyjnych liści. Kwitnie od 4 do 5 miesięcy. Kwiaty drobne, niebiesko-fioletowe, miododajne, przyciągają motyle i inne owady zapylające. Kiedy większość letnich bylin  przekwita, perowskia nadal zdobi ogród od czerwca aż do października.

 

9. Krwawnik pospolity(Achillea millefolium)

Krwawnik pospolity, uniwersalna bylina o długim kwitnieniu

Wieloletnia bylina o ładnych, głęboko wcinanych, ciemnozielonych liściach. Pędy sztywne zakończone talerzykowatymi kwiatostanami drobnych koszyczków o barwie czerwonej (‘Red Velvet’, ‘Paprika’), żółtej (‘Tricolor’, ‘Terracotta’) lub różowej (‘Cerise Queen’, ‘Apple Blossom’). Kwitnie długo bo od czerwca do października. Kwiaty duże i miododajne. Bylina bardzo tolerancyjna w stosunku do stanowiska. Odporna na suszę.

 

10Goździk kropkowany (Dianthus deltoides)  

Goździk znany i lubiany ze względu na obfite i długie kwitnienie

Bardzo wdzięczna bylina o wszechstronnym zastosowaniu i bardzo niewielkich wymaganiach glebowych. Zachwyca od zawsze licznymi kwiatami o aromatycznym zapachu. Bylina występuje w licznych odmianach o różnorodnej gamie kolorystycznej. Kwitnie długo od czerwca do września. Polecana do kompozycji na rabaty, ogrody skalne, w grupach, obwódki i kompozycje do pojemników.

 

Wpis gościnny przy współpracy z Aleksandra Len

Menu