×

Popularne wyszukwiania:

lawenda długo kwitnące kocimietka

werbena rozplenica Dąb czerwony
Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Top 10 najpiękniejszych gatunków bylin kwitnących całe lato.

-- -- 0 komentarz/ySłońce, wakacje, mocne uderzenie pozytywnej energii i kolorów. Tak widzę lato. Aha, i jeszcze najważniejsze skojarzenie - spektakularnie kwitnące rośliny. Mam długą listę swoich ulubionych. Dla Was po ciężkich walkach z samą sobą wybrałam 10 bylin, królowych lata.

Co więc zrobić, aby ogród latem stał się nieprzerwaną tęczą barw? Oto podpowiedź…

Rabata bylinowa kwitnąca latem

Wybierajmy rośliny wieloletnie, których kwitnienie wypada w różnych miesiącach, tak aby trwało całe lato. Najczęściej popełnianym błędem jest sadzenie gatunków roślin, które kwitną w jednym okresie. Kwiaty przekwitną a ogród stanie się mało ciekawy.

Sadźmy byliny o długim okresie kwitnienia, to sprawi że ogród zaskoczy nas ilością kolorów na wiele miesięcy. Planując nasadzenia, starajmy się sadzić rośliny w grupach, ten zabieg dodatkowo uatrakcyjni rabaty bylinowe. Wybierajmy byliny miododajne, to one sprowadzą do naszej roślinnej oazy motyle, pszczoły i wiele innych pożytecznych owadów. O każdej porze letniego dnia usłyszymy muzykę fruwających przybyszy. 

 

Oto mój subiektywny top 10 gatunków bylin wieloletnich kwitnących latem:

Pysznogłówka (Monarda)

Pysznogłówka ogrodowa, bergamotka - bylina wieloletnia.

Znana i lubiana przez jej odkrywców, którzy zdołali poznać tą bylinę od najlepszej strony. Jej druga nazwa to bergamotka. Pysznogłówka ogrodowa to typowa bylina lata, miododajna i pachnąca. To także duża roślina jeśli nie jest w odmianie karłowej. Przyciąga motyle i inne owady, ale pachnące ma także liście. Liczne odmiany pojawiające się corocznie stanowią nie lada kąsek dla miłośników roślin. Warto mieć w swojej kolekcji różne odmiany pysznogłówki: ‘Bee Free’, ‘Pink Lace’, ‘Cranberry Lace’, ‘Cambridge Scarlet’, ‘Fireball’, ‘Schneewittchen’.

 

Przetacznikowiec wirginijski (Veronicastrum virginicum)

Przetacznik wirginijski imponująca bylina kwitnąca w lecie

Każdy kto choć raz natknie się na tę właśnie roślinę szybko docenia jej walory estetyczne i długi okres kwitnienia. Od dłuższego czasu zakochana jestem w roślinach o kłosowatych kwiatostanach. Trudno to wytłumaczyć. Widok spiczastego lasu o fioletowych, niebieskich, różowych i białych gałązkach obsypanych drobnymi kwiatuszkami, sprawia, że wdycham lato pełną piersią. Taki efekt dają przetacznikowce. Sadzone w grupach, stanowią wyrazisty akcent kolorystyczny dużych bylin na rabatach słonecznych.

 

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) i jej odmiany

Jeżówka purpurowa w odmianach to piękne uzupełnienie letnich rabat bylinowych

Kolejna spektakularnie kwitnąca bylina. Jej moc tkwi w wielkości kwiatów oraz jakości kwitnienia. W lecie wytwarza duże kielichowate kwiaty w kolorze purpury tworząc niezwykłe kwiatowe widowisko. I na dodatek pachnie. Czy naprawdę mam mówić dalej? Dodam tylko że ta niezwykła bylina wieloletnia wspaniale komponuje się z trawami ogrodowymi i bylinami na rabatach słonecznych i do ogrodów preriowych.

 
Trytoma groniasta (Kniphofia hybrida)

Trytoma groniasta - bylina o egzotycznym wyglądzie.

Trudno sobie wyobrazić roślinę bardziej egzotyczną. Trytoma ma niezwykłe kwiatostany występujących w ciepłych wręcz jarzeniowych barwach czerwieni, pomarańczy czy żółci. Trochę kaprysi na nasze polskie mrozy, dlatego należy ją okrywać na zimę, ale poza tym nadaje się idealnie do tego, by robić ogromne wrażenie. Wszelkie rabaty słoneczne, ogrody skalne, ogrody preriowe stoją otworem dla tego wyjątkowego egzemplarza.

 

Kłosowiec (Agastache)

Kłosowiec (Agastache) idealna bylina ogrodowa do zestawień kolorystycznych.

To kolejny mój faworyt, obowiązkowa pozycja w ogrodzie. Nazywana miętą meksykańską o aromatycznych i jadalnych liściach. Nadaje się zarówno do ogrodów jak i pojemników. Kłosowiec sadzony w grupach ogrodowych tworzy wspaniałe, gęste kępy łodyg na szczycie których widoczne są duże puszyste kwiatostany. Ta bylina nie może się opędzić od motyli. I tutaj właśnie mamy przykład spektakularnego kwitnienia. Występuje wiele pięknych odmian jak: ‘Blue Fortune’, ‘Blue Boa’, ‘Raspberry Summer’, ‘Summer Love’, ‘Kudos Mandarin’ i wiele innych o cudnych, miododajnych kwiatach.

 
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Lawenda wąskolistna i ogrodowa - uniwersalna bylina lata.

W przypadku tej krzewinki, większość z was podzieli moje zdanie, że lawenda to autorytet w świecie roślin. Znana chyba wszystkim i kojarzona z Prowansją. O tak, pola lawendy w trakcie kwitnienia to spektakularny widok.  Kwiaty pachnące fioletowo-niebieskie, pojawiają się przez całe lato. Oprócz nieziemskich walorów dekoracyjnych, ma również właściwości lecznicze, niezwykle małe wymagania i bardzo długą listę zastosowania.

 

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)

Cudowne szałwie to królowe lata

Byliny które zdominowały moje serce oraz rynek ogrodniczy i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nie sposób się jej oprzeć. Nie ma się co dziwić. Kwitną długo i obficie. Są to byliny miododajne i pachnące zarówno z kwiatów jak i z liści. Sprawdzają się na trudniejszych stanowiskach. Nie straszne im gleby piaszczyste czy ubogie. Zachwycają długimi kłosowatymi kwiatostanami o barwie: fioletowej, niebieskiej, różowej lub białej.

 

Tawułki Arendsa (Astilbe arendsii)

Tawułka Arendsa - bylina kwitnąca latem na stanowisko półcieniste

Ukochane byliny do półcienia. Kwitną latem ożywiając ciemniejsze zakamarki naszych ogrodów. Bogata paleta barw kwiatów daje duże możliwości łączenia tych bylin z innymi gatunkami cieniolubnymi. Puszyste lekkie kwiatostany powiewają na wietrze tworząc spektakularne widowisko. Najlepiej sadzić tawułki w grupach, wtedy efekt kwitnienia jest wzmocniony. Wspaniale się komponują z funkiami, zawilcami, paprociami, języczką i rodgersją.

 
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Krwawnik pospolity, rodzima bylina kwitnąca latem

W przypadku tej byliny, mamy pełny wachlarz możliwości wyboru różnorodnej kolorystyki pod względem kwitnienia. Bylina o paprociowych, pachnących liściach. Urośnie wszędzie, nawet na jałowiej i kamienistej glebie. Niewielkie wymagania i łatwa uprawa sprawiają że jest to idealna bylina dla początkujących ogrodników. Dostępne są odmiany wysokie -krwawnik pospolity ‘Cerise Queen’, ‘Paprica’, ‘Tricolor’; jak również średnio wysokie odmiany krwawnika ‘Red Velvet’ czy ‘Terra Cotta’ Polecam również całkiem karłowy krwawnik kutnerowaty ‘Aurea’ oraz krwawnik wiązówkowaty ‘Cloth of Gold’.

 
Firletka Akwrighta ‘Vesuvius’ (Lychnis x arkwrightii)

Firletka to ważny dodatek rabat mieszanych

Może zainteresować nawet wybrednego ogrodnika. Charakteryzuje się ogniście pomarańczowymi kwiatami i kontrastującymi z nimi liśćmi które w trakcie kwitnienia wybarwiają się na purpurowo. Niewysoka bylina idealna na rabaty, skalniaki i do pojemników. Najlepiej prezentuje się sadzona w małych grupach.

 

Bądźmy szczerzy każdy z nas z nas ma swoje preferencje. Kwiaty lata dają taki wachlarz możliwości że każdy może wybrać coś dla siebie. Nic tylko szukać, eksperymentować i cieszyć się pełnią sezonu w wyjątkowych kolorach.

Większość bylin kwitnących latem oraz wiele innych można znaleźć w naszym sklepie TUTAJ

 

Z pozdrowieniami Marta Kopeć

Menu