×

Popularne wyszukwiania:

lawenda długo kwitnące kocimietka

werbena rozplenica Dąb czerwony
Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Najpopularniejsze byliny wieloletnie kwitnące wiosną

-- -- 0 komentarz/yWiosna…. jakże pragniemy jej przyjścia w ciągnące się zimowe dni. Zwykle nadchodzi jak co roku, szybko, niespodziewanie, przemyka się cichaczem. Co zrobić żeby ten najpiękniejszy okres roku został z nami chociaż chwilę dłużej? 

Ogród wiosną

Widok na niewielki ogród prywatny wczesną wiosną, kiedy kwitną niezapominajki, miodunka, kwiaty leśne.

 

Wiosna zawsze była moją ulubioną porą roku. Chodząc do szkoły miejską drogą przez osiedle, często spóźniałam się na pierwszą lekcję podziwiając uroki wiosny. Ten kawałek osiedlowego chodnika tworzył piękną wiosenną aleję jabłoniowych drzew. Gdy nadchodziła ta cudowna pora roku, one stroiły się w przepiękne biało różowe obfite kwiecie niczym królowe w balowych sukniach. Cała wiosna kłaniała się przepychem barw i zapachów. 

Wiosna to istotnie czas rozwoju wszystkiego co nam przyroda dała. Kwiaty, drzewa, krzewy, trawy… Wszystko to budzi się do życia po zimowym spoczynku. Natura otacza nas niezwykłą mocą radości istnienia. Zaprośmy więc trochę pierwszych promieni wiosny do naszych ogrodów. 

 

wiosenne kwitnienie drzew

Wiosną zachwycają nie tylko byliny, kwiaty cebulowe ale przede wszystkim drzewa owocowe.

 

Może się wydawać, że trudno stworzyć wiosenne rabaty bylinowe, gdyż do głowy przychodzą nam jedynie rośliny cebulowe i jednoroczne. Jednakże jest mnóstwo wieloletnich bylin, które potrafią zachwycać nie tylko wiosną, ale to one pozostają w ogrodzie przez wiele kolejnych lat. Dzięki nim każdego roku wiosna będzie porastać nasze małe bądź też duże ogrodowe zakątki.

 

Zawilec gajowy - bylina leśna chroniona w Polsce

Zawilec gajowy to typowa roślina wieloletnia kwitnąca wczesną wiosną.

 

Wybierając byliny wiosny, kierujmy się terminem ich kwitnienia. Aby nasze rabaty zachwycały kolorem całą wiosnę dobierajmy gatunki o różnym terminie kwitnienia – od wczesnej aż do późnej wiosny. Dzięki temu uzyskamy efekt ciągłości. Wczesną wiosną zakwitają zawilec gajpowy, epidemium, gęsiówka kaukaska, sasanka czy niektóre odmiany brunery wielkolistnej. Środek wiosny to czas dla większości roślin takich jak bergenia sercowata, miodunka, dąbrówka rozłogowa, skalnica, ubiorek wiecznie zielony czy goździk siny. Pod koniec wiosny kwitną z kolei amsonia, lewizja, orlik i bodziszek korzeniasty. Pamiętajmy też że niezastąpione są w ogrodzie zimozielone ciemierniki, które zakwitają jeszcze w zimie ale ich kwitnienie trwa do wiosny - to wspaniałe rośliny wieloletnie, które są obowiązkową pozycją w ogrodzie.

 

Ciemiernik orientalny - bylina ziemozielona, zakwita jeszcze zimą.

Na zdjęciu ciemiernik orientalny, obowiązkowa zimozielona bylina która kwitnienie zaczyna końcem zimy.

 

Top 10 szczególnie polecanych bylin kwitnących wiosną:


1. Barwinek mniejszy i większy (Vinca minor i vinca major) - Zimozielona bylina ozdobna i cenna roślina okrywowa, dorastająca do wysokości 35-40cm. Kwiaty barwinka pięciopłatkowe i niebieskie. Bylina szybko się rozrasta zadarniając powierzchnię. Powtarza kwitnienie.

2. Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) – zimozielona bylina o pięknych różowych kwiatach, zebranych w podbaldachy. Jest bardzo łatwa w uprawie, a do tego ma piękne, trwałe, grube i okazałe dekoracyjne liście, które przebarwiają się na purpurowo w okresie jesieni i zimy.

3. Konwalia majowa (Convallaria majalis) – roślina bardzo łatwa w uprawie. Kwiaty pojawiają się w środku wiosny. W trakcie kwitnienia czuć nawet na odległość kilkudziesięciu metrów charakterystyczny słodki zapach konwalii.

 

byliny wiosny 1

 

4. Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) – bylina o błękitnych kwiatach z małym białym oczkiem, zebranych w luźne kwiatostany, przypominających z wyglądu niezapominajkę. Liście sercowate i bardzo dekoracyjne z jasnymi przebarwieniami na całej powierzchni rozjaśniają ciemne zakątki ogrodu. Jest wiele odmian ('Sea Heart', 'Silver Wing', 'Variegata', 'Diane's Gold') które różnią się wielkością i wzorkiem dekoracyjnych liści.

5. Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis) - Bardzo wdzięczna długowieczna bylina wieloletnia. Jedna z ciekawszych odmian o wyjątkowych walorach dekoracyjnych liści i kwiatów. Kwiaty miododajne, niebiesko-różowe pojawiają się w środku wiosny. Po kwitnieniu nadal zdobi rabaty nakrapianymi liściami.

6. Serduszka okazała (Dicentra spectabilis) – niewysoka bylina o luźnym pokroju. Liście żywo zielone, dekoracyjne. Pośród nich wiosną licznie pojawiają się bardzo oryginalne kwiaty w kształcie różowych serduszek z białą łezką osadzone na długiej przewieszającej się łodydze.

 

byliny wiosny 2

 

7. Ułudka wiosenna (Omphalodes verna) – Delikatne niebieskie lub białe (odmiana ‘Alba”) kwiaty tej byliny przypominają niezapominajkę.  Kwitnie od wczesnej wiosny, kwiaty zebrane w luźne grona. Liście jasnozielone, sercowate.

8. Amsonia Hubrichta (Amsonia hubrichtii) - bylina o niebieskich gwiaździstych wiosennych kwiatach i dekoracyjnych liściach. Ma bardzo niewielkie wymagania i jest łatwa  w uprawie. Amsonia Hubrichta dodatkowo zdobi ogród jesiennym przebarwieniem liści w kolorze pomarańczowo – żółtym. Jej kuzynka Amsonia nadreańska ma nieco inne liście ale kwiaty bardzo podobne, także gwiaździste.

9. Żagwin ogrodowy (Aubrieta hybrida) – należy do szczególne grupy bylin wiosny. Najczęściej stosowany jest w ogródkach skalnych, na murkach i obwódkach. Bardzo liczne kwiaty tworzą przez wiele tygodni barwne kobierce.

10. Zawciąg nadmorski (Armeria maritima) – wdzięczna bylina z wyglądu przypomina kępkę trawy do momentu, kiedy zakwita całą masą kwiatów osadzonych na łodygach. Polecana roślina wieloletnia ze względu na długie kwitnienie i szerokie zastosowanie w ogrodach.

 

wiosenne kwiaty


Spośród wszystkich wymienionych bylin można stworzyć przepiękną wiosenną kompozycję. Większość roślin oraz wiele innych można znaleźć w naszym sklepie TUTAJ

 

Wpis gościnny przy współpracy z Aleksandra Len.

 

Menu