×

Popularne wyszukwiania:

lawenda długo kwitnące kocimietka

werbena rozplenica Dąb czerwony
Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu rabaty bylinowej kwitnącej cały sezon

-- -- 0 komentarz/y



rabata bylinowa w stylu angielskim kwitnąca cały sezon

Rabata może stać się naszym osobistym dziełem sztuki  o indywidualnym charakterze i nastroju. Wystarczy zastosować kilka niezbędnych sztuczek ogrodniczych i cieszyć się kwitnieniem od wiosny do jesieni.

 

Z doświadczenia wiemy że szybko nudzi nas ten sam widok, stąd matka natura stworzyła pory roku i nie zapomniała o kwiatach. Czy zdarzyło Wam się dostrzec coś nowego w waszym ogrodzie, coś czego jeszcze wczoraj nie było?  To rośliny zmieniają scenerię naszego prywatnego raju.  Z miesiąca na miesiąc, tygodnia na tydzień  będziemy świadkami  dokonujących  się  zmian, gdyż absolutnie zawsze coś się dzieje w ogrodzie.

 

Rabata kwitnąca i dekoracyjna cały sezon wymaga dokładnego przemyślenia pod względem stanowiska, koloru, kształtu, wielkości i najważniejszego – doboru roślin.

rabata mieszana cało sezonowa

Aby rabata w każdym miesiącu tętniła życiem, poprzez bujne kwitnienie bylin, musimy spełnić kilka warunków:

 

1. Przy wyborze gatunków bylin zwracajmy uwagę na stanowisko (słoneczne – cieniste) oraz  porę kwitnienia (nie skupiajmy się tylko na wyglądzie i barwach kwiatów), dzięki temu będziemy mogli wybrać gatunki kwitnące wiosną, latem i jesienią:

  • w dostępnych katalogach roślin wieloletnich pierwszą i najważniejszą informacją jest termin i długość kwitnienia
  • na podstawie tej wiedzy dokonujemy wyboru po kilka gatunków bylin kwitnących na przełomie miesięcy: IV/V, V/VI, VII/VIII, VIII/X
  • pochłonięci lekturą bylin, nie zapominajmy aby wybierać rośliny zgodnie z ich stanowiskiem (słonecznym, półcienistym, cienistym)
  • byliny dobieramy też pod względem koloru kwiatów jeśli wcześniej określiliśmy sobie stylu lub gamy kolorystycznej rabaty
  • zwróćmy uwagę także na dostępność na rynku ogrodniczym wybranych przez nas gatunków i odmian

rabata bylinowa w stylu angielskim

 

2. Efekt wizualny będzie zauważalny, przy doborze odpowiedniej palety barwnej mającej decydujące znaczenie o charakterze projektowanej rabaty bylinowej, np.:

  • rabaty o przewadze tonacji zimnej (zielony, niebieski, fioletowy)  sprawiają wrażenie oddalenia a ciepłe (żółty, pomarańczowy, czerwony) przybliżają
  • barwa może decydować o tym czy grupa kwitnących bylin wpisuje się w sposób harmonijny w daną przestrzeń czy może wybija na zasadzie kontrastu  na tle innych roślin
  • kolory wywołują u obserwatora różne wrażenia, nie tylko wzrokowe ale i emocjonalne (np. nadmiar czerwieni może być drażniący a duża ilość błękitu działa relaksująco)

 

3. Warto uwzględnić siłę wzrostu i rozrastania się roślin wieloletnich, aby po roku nie okazało się że poszczególne gatunki np. duże byliny zarastają te mniejsze:

  • rozmiary roślin mogą wynikać z cech wrodzonych, wieku i warunków w jakich zostały posadzone
  • układ piramidalny: najwyższe rośliny umieszczamy z tyłu, najniższe zaś z przodu
  • układ półkolisty( klomb) najwyższe rośliny w środku, niższe z przodu

rabata bylinowa w odcieniach czerwieni

 

Najpopularniejsze byliny wiosny.

Serduszka okazałe, miodunka, żagwin, ubiorek, skalnica, pełnik, złocień, ułudka wiosenna, bergenia, brunera, konwalia majowa, bodziszek korzeniasty, barwinek mniejszy (pospolity), sasanka, floks szydlasty.

Najpopularniejsze byliny lata.

Krwawnik, słoneczniczek, szałwia, lawenda, tawułka, liliowce, funkie, przetacznik, łubin, jarzmianka, szałwia, bodziszek, kłosowiec, trytoma

Najpopularniejsze byliny końca lata i  jesieni.

Świecznica, języczka, astry, dzielżan, chryzantemy, sadziec, perowskia, kłosowiec, pysznogłówka, rozchodnik okazały, zawilce, kocimiętka, jeżówka, trawy ozdobne

 

 W naszym sklepie znajdziesz interesujące Cię byliny dzięki szybkiej przeglądarce połączonej z filtrem (stanowisko, kolor kwiatów, kwitnienie, wysokość) TUTAJ.

 

Każda rabata bylinowa może być uzupełniana w trakcie sezonu roślinami cebulowymi, jednorocznymi a nawet krzewami ozdobnymi co dodatkowo podkreśli smaczek kolorów i faktur naszego dzieła.  Pomimo wysiłku nie unikniemy przerw między kwitnieniem poszczególnych gatunków. Te okresy pozwolą nam docenić dekoracyjność pokrojów  i ulistnienia. Nie zapominajmy że rabata to nie tylko kwiaty, to także liście które ofiarowują nieograniczoną różnorodność kształtów a ich finezja nie zawsze jest zauważalna od razu.





Menu