×

Popularne wyszukwiania:

lawenda długo kwitnące kocimietka

werbena rozplenica Dąb czerwony
Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Gotowe projekty ogrodów - czy to przyszłość czy jedynie ciekawostka?

-- -- 0 komentarz/yJesteśmy przyzwyczajeni do gotowych projektów domów. Być może przyszedł czas na gotowe projekty ogrodów. Dzięki temu możemy rozpocząć swoją przygodę z ogrodem łatwiej i zaoszczędzić wiele czasu.

Rabata liliowcowa do słońca - roslinowo.pl

Na rynku dostępne są różnorodne gotowe rozwiązania przestrzeni mieszkalnej np.  gotowe projekty domów i wnętrz . Trudno samodzielnie stworzyć projekt domu nie będąc architektem lub bez jego pomocy.  Dlatego też najczęściej korzystamy z gotowych projektów dostępnych na rynku.

W przypadku ogrodów zazwyczaj tworzymy coś samodzielnie, intuicyjnie. To świetna zabawa ale efekty nie zawsze są takie jakie mogły by być ;)

Dla większości ludzi to bardzo trudne zadanie, zwłaszcza w dobie notorycznego pośpiechu i nierzadko pracoholizmu. Brakuje nam czasu na własne przyjemności.

Dlaczego więc nie korzystać z gotowych pomysłów i rozwiązań na rabaty i całe ogrody przydomowe?

 

Najważniejszą zaletą gotowych projektów ogrodów jest duża oszczędność czasu, największego dobra jakie człowiek posiada.

 

W przypadku wykorzystania gotowego pomysłu na ogród nie oznacza to, że będziemy pozbawieni aktu twórczego. Wręcz przeciwnie – gotowe rabaty bylinowe i mieszane można rozbudowywać i dostosowywać do własnych potrzeb. Wierzę że ogród jest naszym osobistym wyrazem twórczym, nazywam to formą autobiografii. Dzięki roślinom ogród może stać się pewnego rodzaju opowieścią, wiele mówiącą o nas samych.

 

Zalety gotowych projektów rabatek bylinowych i całych ogrodów:

 •  gotowe projekty ogrodów i rabat mają dużo niższy koszt w porównaniu z tradycyjnym projektowaniem
 • możliwość stworzenia pięknego ogrodu lub jego fragmentu (rabaty) bez fachowej wiedzy lub zatrudniania specjalisty
 • duży wybór gotowych pomysłów na rabaty opracowanych przez ogrodników i  architektów krajobrazu z uwzględnieniem różnych stanowisk, powierzchni, rodzaju gleby, kwitnienia
 • w każdym projekcie specjalnie dobrane gatunki roślin które uzyskują kwitnienie równomiernie rozłożone w czasie (od wiosny do jesieni)
 • uniwersalne kształty rabat  z łatwością można dopasować do własnego ogrodu
 • większość propozycji rabat jest dekoracyjna z każdej strony, stąd można ją posadzić dowolnie tak aby była widoczna z każdego punktu widokowego w ogrodzie
 • różne style i kolorystyka urozmaicające ogrodowe scenerie
 • możliwość dostosowania rabaty do unikalnych warunków panujących w prywatnym ogrodzie
 • możliwość łączenia rabat bylinowych jak moduły
 • utrzymanie  rabat mieszanych w trakcie roku nie pochłania dużej ilości czasu, ani środków, ponieważ większość proponowanych gatunków to rośliny niewymagające
 • gotowe projekty rabat zapewniają niezbędne  informacje o pielęgnacji użytych roślin  oraz instrukcje dotyczące samodzielnego wykonania
 • w pakiecie sadzonki roślin wieloletnich (bylin ogrodowych, traw ozdobnych, paproci, krzewów) wraz z projektem z dostawą do domu
 • zaletą jest także fakt iż w przypadku pytań, mamy możliwość konsultacji z projektantem

 

Poniżej przedstawiam 5 przykładowych gotowych projektów rabat bylinowych i mieszanych zaprojektowanych na różne stanowiska. Ich zastosowanie najczęściej jest uniwersalne z możliwością rozbudowania:

                              

„Rabata Ekspresja koloru” (stanowisko półcieniste, powierzchnia 29m2)

Rabata bylinowa "Ekspresja koloru" rozwiązanie dla ogrodów nowoczesnych

Pomysł który został zrealizowany z powodzeniem i oczekiwanym efektem. Klasyczna ale elegancka rabata do posadzenia przy ścianie domu lub przy ogrodzeniu. Znakomicie nadaje się do ogrodu w stylu angielskim jak i nowoczesnego.  Dzięki  różnym gatunkom traw, rabata posiada wrodzoną harmonię i spokój którą ożywiają długo kwitnące byliny o niezwykłych kwiatach przyciągających motyle.

http://roslinowo.pl/projekt-ogrodu-Rabata-bylinowa-Ekspresja-Koloru-zestaw-sadzonek

http://roslinowo.pl/Projekt-ogrodu-Rabata-bylinowa-Ekspresja-Koloru

 

„Rabata w stylu japońskim” (stanowisko półcieniste, powierzchnia 7,2m2)

Rabata mieszana w stylu japońskim.

Pomysł na rabatę skierowany  jest do osób którym bliskie są ogrody japońskie i posiadają ogólną orientację na temat tych ogrodów. Proponowana kompozycja roślin w połączeniu ze żwirem i pojedynczymi kamieniami nie stanowi koncepcji zakończonej samej w sobie. Rabatę można uzupełnić o elementy występujące w tradycyjnych ogrodach japońskich np. lampa, układ dodatkowych kamieni, piasek i żwir, formy roślinne itp.

http://roslinowo.pl/Projekt-ogrodu-Rabata-w-stylu-japonskim-Zestaw-bylin

http://roslinowo.pl/Projekt-ogrodu-Rabata-w-stylu-japonskim

 

"Oczko wodne wśród traw i bylin na stanowisko słoneczne" (stanowisko słoneczne, powierzchnia rabaty wraz z oczkiem wodnym - 26,5m2)

Rabata mieszana - oczko wodne wśród traw i bylin na stanowisko słoneczne

Zbiorniki wodne zawsze stanowiły wyjątkowy element ogrodowej scenerii, który wprowadzał błogą atmosferę delikatnego dźwięku i ruchu co w połączeniu z roślinami tworzyło naturalną całość. Bardzo modne w ostatnich latach baseny wyglądające jak naturalne zbiorniki wodne z roślinami dały początek inspiracji w projektowaniu naszych oczek wodnych w towarzystwie bylin, traw i paproci w zależności od stanowiska.

http://roslinowo.pl/Projekt-ogrodu-rabata-bylinowa-Oczko-wodne-wsrod-traw-bylin-na-stanowisko-sloneczne

http://roslinowo.pl/index.php?route=product/product&product_id=668

 

„Rabata muzyczna”(stanowisko słoneczne, powierzchnia 30 m2)

Rabata muzyczna w kształcie klucza wiolinowego z roślinami miododajnymi.

Projekt rabaty został zainspirowany ogrodem muzycznym w Toronto (http://roslinowo.pl/muzyczny-ogrd-w-toronto-w-ksztacie-klucza-wiolinowego). Urzekła nas jego melodyjność którą nadawały same rośliny. Ich szepty, szumy i miododajny wabik przyciągały towarzyskie motyle. Ta rabata inspiruje do jej ciągłego rozbudowywania. My zaczęliśmy pewną melodię a Ty masz szansę ją poprowadzić dalej.

http://roslinowo.pl/Gotowy-projekt-ogrodu-Rabata-Muzyczna-Zestaw-Projekt-sadzonki-bylin

http://roslinowo.pl/Gotowy-projekt-ogrodu-Rabata-bylinowa-Muzyczna

 

„Rabata paprociowa” (stanowisko półcieniste-cieniste, powierzchnia 10 m2)

Rabata bylinowa - "Paprociowa" do cienia i półcienia.

Inspirowana naturą rabata w której to dekoracyjne liście i ich faktura „grają pierwsze skrzypce”. Dla kogoś kto zadaje sobie trud obserwowania szczegółów, różnorodność kwiatów i liści roślin jest zawsze źródłem zdumienia. W tej rabacie to paprocie zajmują pierwsze miejsce na scenie. Różne gatunki i odmiany paproci wyróżniają się świeżą soczystą zielenią i oryginalnym kształtem koronkowych liści. Stanowią bazę dla towarzyszących bylin i traw o barwnych liściach.

http://roslinowo.pl/Projekt-ogrodu-Rabata-Paprociowa-zestaw-sadzonek-roslin

http://roslinowo.pl/Gotowy-projekt-ogrodu-Rabata-Paprociowa

 

Więcej gotowych projektów ogrodów (rabatek bylinowych i mieszanych) znajdziecie TUTAJ.

 

Marta Kopeć

Menu