×

Popularne wyszukwiania:

lawenda długo kwitnące kocimietka

werbena rozplenica Dąb czerwony
Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Muzyczny ogród w Toronto w kształcie klucza wiolinowego

-- -- 0 komentarz/ypark o wdzięcznej nazwie ogród muzyczny z lotu ptaka

 

Jako miłośniczka ogrodów i pasjonatka muzyki zainteresowało mnie połączenie tych dwóch sfer i stworzenie muzycznych ogrodów w różnorakich koncepcjach.

W tejże sprawie wciągnęłam się w małe poszukiwania i natknęłam się na całkiem ciekawy projekt ogrodu muzycznego zaprojektowanego przez Yo-Yo Ma (amerykańskiego wiolonczelistę chińskiego pochodzenia) i Julie Moir Messervy (menedżer projektu w JMMDS). Obiektem jest nic innego jak 3 hektarowy park miejski The Toronoto Music Garden zlokalizowany przy porcie Toronto Harbourfront w Kanadzie.

Zazwyczaj muzykę w ogrodach spotyka się w formie koncertów, recitali, festiwali outdoor. Właściwie rzadko się zdarza, żeby to właśnie muzyka była czymś w rodzaju kreatora ogrodu.

rośliny miododajne w ogrodach muzycznych

The Toronoto Music Garden jest niejako roślinną i przestrzenną wizualizacją „The Six Suites for Unaccmpanied Cello” Jana Sebastiana Bacha. Sześć suit o zróżnicowanym nastroju (Prelude, Allemande, Courante, Sarabande, Menuett oraz Gigue), wywołujące odmienne emocje i uczucia stały się inspiracją na stworzenie dokładnie sześciu ogrodów we wnętrzu parku naznaczonych wrażliwością florystyczną poszczególnych tworów Bacha. 

 

Wspaniała koncepcja okraszona zawiłymi alejkami, które z lotu ptaka przypominają pochylony klucz wiolinowy – a ten akcent jak najbardziej pasuje do fantastycznych wykonań utworów właśnie na wiolonczeli, dla której nuty zapisywane są również w kluczu wiolinowym. 

 

Współautorka projektu, Julie, zabiera nas na spacer po parku, do kolejnych ogrodów ukazując pięknie wyrośnięte już rośliny i drzewa. Pozwala nam poczuć odrobinę klimatu, pięknych obrazów ujawniających się z każdym krokiem ku następnemu skwerkowi, wyjawia nam również małe szczegóły towarzyszące projektowanie parku. Spacer po 11 latach od wykonania ogrodu: https://vimeo.com/25561738 (źródło: http://jmmds.com/projects/the-toronto-music-garden-canada/).

plan ogrodu muzycznego w toronto

Ilustrowany plan parku Toronto Music Garden autorstwa JMMDS

Roślinność w tym miejscu była dobierana w bardzo osobliwy sposób, aby kompozycje kwiatowe współGRAŁY ze sobą i nutami zapachowymi otaczały spacerowicza pozostawiając wyśmienitą aurę świeżości morza i aromatu kwiatów. Sam ogród natomiast wtapia się w przestrzeń pomiędzy przystani jachtów, a najwyższym budynkiem w okolicy (to na pewno miły obrazek dla oka sprezentowany osobom przebywającym na wyższych piętrach budynku).

koncert w ogrodzie muzycznym w Toronto 

 

            Jeśli kiedyś będę miała okazję pojechać do Toronto, Music Garden byłby pierwszym miejscem, które chciałabym odwiedzić. Byłby to z pewnością czwartek lub niedziela, bo wtedy muzycy dają tam koncerty na żywo! 

 

 

 

źródło zzdjęcie nr 1 - źródło: https://pl.pinterest.com

źródło zdjęcie nr 2 - źródło: https://birdoftravelworld.wordpress.com/2008/10/

żródło zdjęcie nr 4,5,6 - żródło: http://jmmds.com/projects/the-toronto-music-garden-canada/

źródło zdjęcie nr 7 - żródło: http://jmmds.com/projects/the-toronto-music-garden-canada/

 

Wpis gościnny przy współpracy z Anną Kopeć.

Menu