Śledzenie przesyłki Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Rośliny egzotyczne do twojego ogrodu

-- -- 0 komentarz/yCharakterystyczne scenerie przyciągają wzrok.Trytoma groniasta to najokazalsza bylina egzotyczna

 

Oko ludzie przyzwyczajone jest do pewnych kulturowo uwarunkowanych obrazów. To one, funkcjonujące w świadomości, pozwalają ocenić krajobraz jako swojski, ojczysty. Drewniana chata, ogród z malwami, łany zboża z makami i chabrami, droga z lipami na horyzoncie, ścieżka z kamienia polnego lesie. Odnajdujesz je w swojej głowie?

Otóż to.

 

A czy wiesz, że elementy obce od razu skupiają na sobie wzrok, nawet gdy są ukryte wśród wielu znanych kształtów?. Taką właśnie rolę grają w ogrodzie rośliny egzotyczne

 

Akant długolistny to egzotyczna bylina która z powodzeniem radzi sobie w naszym klimacie.

 

Rośliny egzotyczne mają jaskrawe kolory kwiatów lub niespotykane kształty liści, nietypową fakturę, formę czy zapach. Jest w nich jakaś cecha, która sprawia, że nie pasują do schematu. Coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach. Coraz odważniej je stosujemy.

 

Egzotyki o niespotykanych kwiatach.

Rośliny egzotyczne o charakterystycznych liściach.

Należą do nich afrykańskie trytomy o niesamowitych groniastych kwiatostanach w jaskrawych kolorach, śródziemnomorskie akanty, agawy, azjatyckie pustynniki o długich prawie 40 centymetrowych kwiatostanach czy oregano 'Amethyst Falls' o kwiatach szyszkowatych i intensywnie pachnących.

 

Egzotyki o nietypowych liściachJuka karolińska 'Color Guard' to bylina o egzotycznym wyglądzie.

 

Rośliny wieloletnie takie jak jukka (np. o dbubarwnych liściacj jak juka karolińska 'Color Guard'). Innym przykładem może być azjatycka paproć o koronkowych liściach adiantum stopowate ‘Imbricatum’.

 

Pachnące cytrusy na tarasie.

Są piękną egzotyczną ozdobą tarasów, balkonów i ogrodów. Za przykład w tej grupie można podać mrozoodporną pomarańczę trójlistkową. W pojemnikach można uprawiać także drzewka mandarynkowe i cytrynowe.

 

Sukulenty 

Sukulenty to rośliny o egzotycznym wyglądzie.

Kaktusy plasują się na czele tej grupy, a najpopularniejszym z nich jest opuncja np. Komańczów. Innymi ciekawymi roślinami są rojniki i rozchodniki w barwnych odmianach, które doskonale sobie radzą w naszych warunkach. Wybór spośród sukulentów jest ogromny i czasem nie sposób zdecydować się na jedną bylinę. 

 

Podążając za zasadą, że zbyt wiele oryginalnych kształtów powszednieje, stosuj rośliny egzotyczne z umiarem. Bo tylko  wtedy będą działać w zamierzony sposób. Czyli przykuwać uwagę. Jeśli umiejętnie wprowadzisz je do ogrodu uda Ci się stworzyć klimat zainspirowany dalekimi krajami.

Rośliny egzotyczne znajdziesz na naszej stronie TUTAJ

 

 

Wpis gościnny przy współpracy z Martą Kurek- Stokowską.