-- -- 0 komentarz/y
Pamiętajmy aby zadbać o drzewa, krzewy i byliny przed nadchodzącym mroźnym okresem zimy. Zwłaszcza o te, które nie są do końca odporne na mróz i mogą w ostre zimy przemarzać.
Typowo jesienne miesiące październik i listopad, niewątpliwie związane są ze spadkiem temperatury, ulewami, niekiedy opadami śniegu oraz coraz większą ilością pochmurnych dni. Piękna polska jesień co roku ukazuje nam się w różnych odsłonach. Prace ogrodnicze w tym okresie polegają głównie na pielęgnacji i zabezpieczeniu roślin na zimę.
Większość uprawianych bylin w Polsce bez problemy znosi duże spadki temperatury i spokojnie przetrwa do następnego sezonu. Poszczególne byliny wrażliwsze na mrozy będą jednak wymagały okrycia na zimę.
Byliny – ochrona przed zimą
Pędy wieloletnich roślin np. bylin, przed zimą należy przyciąć nawet nad powierzchnią ziemi. Pozostałą część rośliny w gruncie, najlepiej jeśli okryjemy lub położymy ściółkę (która chroni rośliny przed przemarzaniem). Okrywać rośliny należy korą, liśćmi, trocinami, torfem lub stroiszem (gałązkami iglastymi). Lecz do tego celu świetnie sprawdzają się także trociny lub drewniane wióry (najlepiej z drzew liściastych). Ściółkowanie nie jest konieczne ale obowiązkowe w przypadku bylin lub krzewów wrażliwych na mrozy.
Rośliny okrywamy na zimę także za pomocą włókniny. Można nią wyścielać nisko rosnące byliny lub okryć nią nawet całe krzewy lub krzewinki. Pamiętajmy aby nie używać do tego celu folii, która tylko może uszkodzić lub przyspieszyć przemarznięcie rośliny.
Wiele roślin ozdobnych jak juka karolińska lub trawy ozdobne (miskanty, trawy pampasowe, rozplenice) najlepiej przetrwają mrozy jeśli ich liście powiążemy lub otulimy włókniną albo matą słomianą.
Drzew i krzewy – ochrona przed zimą
Drzewa i krzewy z reguły nie wymagają okrywania za wyjątkiem młodych okazów. Najwrażliwsze w młodości są magnolie, katalpy, tulipanowce, ketmie syryjskie, klony palmowe, hortensje ogrodowe i wiele innych gatunków. Te ostatnie wymagają okrywania corocznie. Możemy do tego użyć tradycyjnie włókninę lub mate słomianą lub domową metodą wykorzystać konstrukcję z tekturowego pudełka wypełnionego styropianem, drewnianymi wiórami lub trocinami.
Zimozielone krzewy lub krzewinki (często o płytkim systemie korzeniowym) należy obowiązkowo ściółkować na grubość co najmniej 10cm oraz okrywać stroiszem. Takie rośliny są także wyjątkowo wrażliwe w zimie na nasłonecznienie, dlatego okrywamy je dodatkowo cieniówką (siatką cieniującą).
Róże – sposoby okrywania na zimę
Krzewy różane tradycyjnie późną jesienią zabezpieczamy usypanymi kopczykami z ziemi (może być także ziemia kompostowa, liście, kora, torf). Można także obłożyć krzew stroiszem z gałązek drzew iglastych co dodatkowo ładnie wygląda w ogrodzie podczas zimy.
Idealnym materiałem do okrycia krzewów różanych jest włóknina. Okrycie takie jest lekkie, częściowo przepuszcza wilgoć, powietrze i światło.
Dobre zabezpieczenie krzewu róży na zimę daje usypanie kopca z igliwia, opadłych liści oraz torfu na wysokość 25-30cm oraz obsypanie kopca zwykłą ziemia kompostową.
Pamiętajmy jednak aby nie okrywać krzewów różanych zbyt wcześnie. Za wczesne okrycie krzewów może spowodować ich „zaparzanie się”.
Rośliny w pojemnikach
Rośliny w pojemnikach wymagają troskliwszej opieki przed zimą. Dla tych bylin mróz stanowi większe zagrożenie niż dla tych rosnących w gruncie. Donice w zależności od użytego materiału: ceramika, drewno, plastik- nie chronią skutecznie roślin. Korzenie tych bylin otoczone są niewielka bryłą ziemi, która może w surowe zimy całkowicie zamarznąć w pojemniku. Aby miały szanse przezimować należy pojemniki z roślinami umieścić w jednym najlepiej zacisznym miejscu, osłoniętym od wiatru i okryć odpowiednimi materiałami np. włókniną, matami słomianymi, tekturą falistą, jutą, folią bąbelkową.
Duże donice z krzewami lub drzewami aby miały szansę przetrwać zimę można umieścić w większym pudełku tekturowym wypełnionym suchymi liśćmi, styropianem, trocinami lub wiórami. Polecam okryć także pędy co zmniejsza ryzyko przemarznięcia rośliny.
Nie zapominajmy podlewać rośliny pojemnikowe także podczas zimy. W czasie odwilży rośliny mogą odczuwać suszę.