×

Popularne wyszukwiania:

lawenda długo kwitnące kocimietka

werbena rozplenica Dąb czerwony
Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Ochrona roślin przed upałami – 5 rzeczy o których należy pamiętać.

-- -- 0 komentarz/y



Pełnia lata daje o sobie znać zwłaszcza w miesiącach lipiec i sierpień. To właśnie wtedy odczuwamy najwyższe temperatury, nie rzadko wręcz tropikalne. Jest to okres wyjątkowo uciążliwy dla roślin, które w większości są w pełni kwitnienia. Mam dla Was kilka skutecznych sposobów – jak zaopiekować się roślinami w trakcie suszy i upałów. Czego nie robić a o czym powinniśmy koniecznie pamiętać.

Podlewanie – najważniejsza czynność o której nie możesz zapomnieć podczas upałów.

Ważne aby podlewać rośliny w okresie tropikalnych upałów codziennie, zwłaszcza te które posadziliśmy w donicach. Podlewajmy bardzo wcześnie rano lub wieczorem. Jeśli sytuacja tego wymaga (temperatura w ciągu dnia powyżej 30 stopni), podlewajmy dwa razy dziennie, ale nigdy w środku dnia, gdyż w ten sposób możemy poparzyć rośliny (kropla wody działa jak szkło powiększające przy kontakcie z promieniami słońca). Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu nawadniania w ogrodzie co oszczędza czas i wodę. 


Ściółkowanie roślin – skuteczna metoda zatrzymania wody w podłożu w okresie suszy.

Ale czy wiedzieliście że ściółka z powodzeniem potrafi obniżyć temperaturę podłoża nawet o 5-6 stopni? To moja ulubiona metoda, która sprawdza się zarówno utrzymując wyższą wilgotność podłoża latem, jak również zimą kiedy działa odwrotnie i wtedy podnosi temperaturę podłoża o kilka stopni chroniąc rośliny przez przemarzaniem. Taką ściółkę można wykonać z tzw. odpadów organicznych (roślinnych) takich jak np. liście, trociny czy kora, która jest najpopularniejsza, gdyż ma funkcje ozdobną.


Cieniowanie roślin – zwłaszcza tych gatunków które w trakcie upałów omdlewają.

W trakcie upalnych dni zarówno rośliny ogrodowe głównie te o dużych liściach jak i te sadzone w pojemnikach można cieniować. Dużo łatwiej to zrobić w przypadku roślin doniczkowych, gdyż można je po prostu przenieść z miejsce w cieniu, niestety inaczej ma się sprawa z roślinami na rabatach w gruncie. W tym przypadku może pomóc nakrycie roślin „agrowłókniną” która przepuszcza powietrze lub specjalną do tego celu cieniówką ogrodniczą. Pamiętajmy natomiast aby nie połamać roślin nakrywając je cieniówką. W tym celu wbijamy do ziemi w kilku miejscach paliki wysokości roślin, na których cieniówka będzie się utrzymywać a nie bezpośrednio na łodygach roślin. 


Wstrzymaj się od przesadzania i zabiegów pielęgnacyjnych jak przycinanie w trakcie upałów.

Cięcie i przesadzanie roślin są bardzo ryzykowne w okresie wysokich temperatur. Przycinanie pielęgnacyjne wykonujemy przy chłodniejszej pogodzie. Przesadzanie zaś jest ryzykowne podczas upałów, gdyż rośliny mogą nam się nie przyjąć.


Kolory doniczek mają duże znaczenie.

Jak wiadomo czarny przyciąga promienie słoneczne, biały kolor zaś odbija. Stąd też latem wybieramy ubiór jasny. Podobnie ma się sytuacja z wyborem donic dla roślin balkonowych czy tarasowych. Uwzględnijmy więc że latem rośliny będą narażone na przegrzanie jeśli wybierzemy ciemne donice. Ale kiedy już takie mamy ponieważ akurat jasne nie będą pasowały do elewacji domu lub z innego powodu… na czas upałów cieniujmy rośliny.


Zdjęcia i tekst: Marta Kopeć





Menu