×

Popularne wyszukwiania:

lawenda długo kwitnące kocimietka

werbena rozplenica Dąb czerwony
Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Dlaczego byliny pachną? Top 10 pachnących kwiatów ogrodowych.

-- -- 0 komentarz/y



Gdyby nie zapach roślin, to czy ogród byłby równie atrakcyjny, pomimo całej palety barwnych gatunków? Aromaty pobudzają inne zmysły, działają kojąco, relaksująco lub pobudzająco. Dobierajmy więc rośliny tak, aby nie tylko były miłe dla oka, ale żeby również roztaczały dookoła przyjemną woń.

Rabata z bylinami pachnącymi

Często dobierając rośliny do ogrodu, stawiamy na wizualność, nie zwracając uwagi na fakt, że praktycznie każda roślina ma swój unikalny zapach – mniej bądź bardziej intensywny. Skąd się on bierze? Otóż zapach to nic innego jak substancje chemiczne, zgromadzone w komórkach roślin. Choć nierzadko wydaje nam się, że pachną np. wyłącznie kwiaty bądź liście, tak naprawdę aromatyczna jest cała roślina. Dlaczego więc tego nie odczuwamy? Sęk w tym, że roślina wytwarza zapach dla owadów, nie dla ludzi. Aby wydać owoce, trzeba kwiat zapylić, najczęściej drogą krzyżową, czyli poprzez przenoszenie pyłku. Owady odbierają bodźce węchowe inaczej niż ludzie. Posiadają one jeden mechanizm dotykowo-węchowy, dzięki któremu nie tylko czują zapach ale jednocześnie dotykają struktury danego obiektu. Dlatego też dociera do nich inny zapach, np. woń nieprzyjemna dla ludzkiego nosa jest bardzo atrakcyjna dla danego gatunku owada albo aromat niewyczuwalny dla nas, jest wyczuwalny dla nich. Aromaty  z roślin są wykorzystywane przez owady do odwiedzania głównie kwiatów, które zapylają. Nektar, który stanowi dla nich pożywienie również pachnie, dzięki czemu zwabione zapachem motyle mogą się solidnie pożywić a pszczoły wyprodukować miód. 

Pachnąca rabata z kocimiętką

Zapachy roślin są wśród nas na co dzień. Aromatyczne zioła, jak tymianek, bazylia, mięta, czy też pożyteczne gatunki – kocimiętka, wrotycz, lawenda -  odstraszające swą wonią insekty jak mole czy komary. Poniżej znajdziecie 10 intensywnie pachnących i miododajnych bylin, które zamienią ogród w motyli raj. 

 

1.Budleja 

Budleja Davida krzew pachnący i miododajny

Nie bez powodu jej druga nazwa to ‘Motyli Krzew’. Kwiaty pięknie pachną miodną wonią, aż samemu chciałoby się je zjeść. Przyciąga mnóstwo bajecznie kolorowych motyli. Kwiatostany są podobne do bzu lilaka, stąd też jest to bylina często wybierana w zastępstwie za ten popularny krzew. Kwitnie przez całe lato, a liczne odmiany w szerokiej gamie kolorów, sprawiają że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego zielonego zakątka.

 

2. Jeżówka 

Jeżówka purpurowa bylina miododajna, pachnąca

Bardzo urokliwa bylina o miododajnych kwiatach, a przy tym bardzo łatwa w uprawie. Dzięki delikatnemu zapachowi, można ją bez obaw sadzić w ogrodzie wśród innych pachnących bylin.

 

3. Kłosowiec

Kłosowiec to bylina miododajna, intensywnie pachnąca

Aromatyczna bylina o kłosowatych, kolorowych kwiatostanach. Spotykany pod nazwą "mięta meksykańska". Charakterystyczny zapach słodkiej cytryny wydziela cała roślina. Niezwykle cenny gatunek dla pożytecznych owadów.

 

4. Lawenda

Lawenda wąsklistna, ogrodowa

Któż nie zna zapachu lawendy? Tego aromatu nie da się opisać, trzeba go po prostu poczuć. Lawenda jest byliną niezwykle pożyteczną i użyteczną. Wabi swoim zapachem wiele kolorowych motyli i pszczół. Jej olejki aromatyczne wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, a nektar pozyskiwany z kwiatów przez pszczoły służy do produkcji wysoce wartościowego miodu lawendowego. Co więcej, lawenda jako bylina o niewysokim i zwartym pokroju może być uprawiana w doniczkach i pojemnikach, dzięki czemu jej kojący zapach będzie orzeźwiał otaczające nas powietrze.

 

5. Nachyłek

Nachyłek to bylina długo kwitnąca i pachnąca.

Piękna, mało wymagająca bylina o miododajnych kwiatach. Istnieją liczne odmiany, jednak najczęściej spotyka się go w żółtych tonacjach. Kwitnie od lata do jesieni, dzięki czemu ‘fruwający goście’ będą odwiedzać ogród przez cały sezon.

 

6. Przegorzan

Przegorzan pospolity lub banicki to byliny miododajne

Przegorzan pospolity jest najbardziej miododajnym gatunkiem wieloletnim spośród przegorzanów. Dorasta do 1 m wysokości a kwiat stanowi charakterystyczna główka. Jest często wykorzystywaną byliną przez pszczelarzy.

 

7. Pysznogłówka 

Pysznogłówka ogrodowa, bylina wieloletnia, pachnąca

Niezwykle interesująca bylina o intensywnym zapachu. Pachnie cała roślina. Zarówno aromat cytrynowo- miętowy jak i energiczne kolory poszczególnych odmian są wabikiem na barwne motyle i pożyteczne owady. Ze względu na dosyć wyrazisty zapach nie należy sadzić jej w pobliżu innych intensywnie aromatycznych roślin.

 

8. Róża

Róża rabatowa lub wielkokwiatowa

Róże – królowe kwiatów. Pełne wdzięku i zachwycająco pachnące. Klasyczne kwiaty, znane i cenione wieki temu jako symbol skromności oraz elegancji i bogactwa. Róże są niezwykle miododajnymi roślinami. Ich zapach potrafi oszołomić, a wygląd sprawia że chce się na nie patrzeć bez końca. Decydując się na posadzenie krzewów różanych w ogrodzie, można stworzyć niezwykle bajeczną kompozycję zapachową niczym luksusowe perfumy.

 

9. Szałwia 

Szałwia omszona idealna pachnąca bylina na rabaty

Bylina wieloletnia znana ze swych właściwości leczniczych, ale odwiedzając jakikolwiek ogród możemy przekonać się jak bardzo lubiana jest przez pszczoły i motyle. Podobnie jak lawendę, można uprawiać ją w pojemnikach. Drobne, liczne kwiatuszki zebrane są w kłosy, a zwarty pokrój tworzy gęste kępy. U szałwii pachną nie tylko kwiaty, ale i liście.

 

10. Floksy

Floks wiechowaty oraz szydlasty to wyjątkowo pachnące byliny wieloletnie.

Niezwykle atrakcyjna bylina dla owadów. Bardzo licznie w kwiatach floksa obiadują pszczoły, zbierając pożywny nektar. Pachnie intensywnie. Woń przyjemna, lekko ziołowa, słodka.

 

A jakie są Wasze ulubione pachnące rośliny? Wiele pachących okazów znajdziecie TUTAJ.

 

 

Wpis gościnny przy współpracy z Aleksandra Len.





Menu