×

Popularne wyszukwiania:

lawenda długo kwitnące kocimietka

werbena rozplenica Dąb czerwony
Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Ogrody skalne

-- -- 0 komentarz/y



ogrody skalne od wielu lat popularne

W dziedzinie kompozycji roślinno-skalnych otwierają się wciąż nowe perspektywy. Moda na skalne ogródki przeżywa dziś prawdziwy renesans. Wybrane byliny w sklepie doskonale nadają się do realizacji „skalniaka”.

Popularność ogrodów skalnych staje się zrozumiała w epoce, kiedy człowiek zwraca się ku środowisku naturalnemu.

Ogrody skalne zwane potocznie skalnikami lub kompozycjami skalno-żwirowymi z zastosowaniem odpowiednio dobranych roślin stały się popularne już w drugiej połowie XIX wieku. Ekspert w dziedzinie ogrodnictwa Erich Wocke dowiódł, iż pionierami zakładania ogrodów skalnych byli mieszkańcy terenów górskich oraz twórcy ogrodów przyklasztornych.

mini ogrody skalne w pojemnikach

Ponieważ ogród skalny w naszym ogrodzie nie jest dosłowna kopią terenu wysokogórskiego. Z tego powodu  miłośnicy roślin doznają rozczarowań, gdy posadzone w skalniaku piękne byliny lub jednoroczne kwiaty marnieją i obumierają. Przyczyną jest często nieprawidłowe zestawienie roślin.

Głównym tworzywem, kształtującym teren ogrodu skalnego jest kamień. Rośliny zaś pełnia rolę elementu towarzyszącego i tworzą barwna oprawę dla skał. Muszą im wystarczyć szpary i szczeliny między kamieniami w miałkiej i najczęściej ubogiej w próchnicę glebie. Najczęściej stosowane do tego celu są: bazalt, granit, porfir, piaskowiec, wapień, tufy wapienne, łupek, trawertyn, zlepieniec itp.

tradycyjny ogródek skalny nowoczesna kompozycja skalniakowa

Teren pod ogród skalny oprócz przygotowania samej gleby przepuszczalnej z dużą zawartością żwiru i piasku, wymaga drenażu, gwarantującego dobrą przepuszczalność podłoża nawet  w okresach silnych opadów atmosferycznych.

Przy wyborze  roślin do ogrodu skalnego, należy kierować się sposobem kwitnienia poszczególnych roślin.

Należy uwzględniać także rośliny które co prawda nie kwitną okazale, lecz tworzą za to piękne kobierce lub formy rozetowe. Należy zawsze brać pod uwagę  zdolność i szybkość rozrastania się roślin, aby zapobiec dominacji jednych gatunków nad drugimi i wypieraniu słabszych gatunków przez silniejsze. Optymalnym terminem sadzenia roślin skalnych jest wczesna wiosna, po rozmarznięciu gruntu od marca do maja, choć można sadzić także latem i jesienią przy odpowiedniej wilgotności powietrza. Rośliny hodowane w pojemnikach można sadzić cały sezon wegetacyjny.

Ogród skalny również wymaga uwagi i starań, dlatego do najważniejszych prac pielęgnacyjnych po ostatecznym uformowaniu i obsadzeniu ogrodu należy zwalczanie chwastów i nawadnianie w okresie suszy.

Rośliny nadające się do ogrodu skalnego z naszej oferty sklepu znajdziecie na podstronie: http://roslinowo.pl/byliny-sadzonki/byliny-na-skalniak

byliny w pojemnikach byliny skalne w pojemnikach

Ciekawostką są miniaturowe skalniaki w pojemnikach, nadające się jako ozdoba stołu  w ogrodzie, parapetu przy oknie, tarasu lub schodów. Zastosowanie dla tego typu skalniaka jest szerokie.  Rośliny pozostające w pojemnikach są narażone zarówno na przesychanie, jak i gnicie – dlatego pojemnik powinien mieć odpływ wody oraz warstwę drenującą w postaci żwiru czy keramzytu.  Kompozycję pojemnikową zawsze można wzbogacić kamyczkami ozdobnymi (dostępne są w różnych kolorach), muszlami itp. Tutaj każdy ogrodnik ma pole do popisu.

 

 





Menu