Śledzenie przesyłki Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Miskanty – malownicze trawy ozdobne.

-- -- 0 komentarz/yTrawy ozdobne, ogrodowe hmmm…. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak wyglądałby ogrodniczy świat bez tych roślin? Niby zwykła trawa, a jednak niezwykła! Miskant. Dzisiaj to na nim skupimy wszystkie nasze zmysły. Zapraszam Was serdecznie na krótką opowieść o tych malowniczych trawach.

Malowniczy krajobraz w roli głównej trawy wieloletnie ogrodowe

 

Dawno, dawno temu… zaistniał miskant

Miskanty (Miscanthus) to trawy, które cenione już były w zeszłym stuleciu, a może i nawet w jeszcze poprzednim. Ich rodzimym regionem jest Azja, ale to w Europie i Północnej Ameryce stanowiły symbol przez ponad wiek. Każdy z nas ma swoją historię. Podobnie miskanty.

 

A wszystko zaczęło się…

W Japonii, gdzie miskant jest dominującym gatunkiem wśród tamtejszych trawiastych landów. Znany jest tam pod różnymi nazwami, m.in. jako ‘Trawa Susuki’ (‘Susuki Grass’), albo ‘Srebrzysta Japońska Trawa’ (Japan Silver Grass’). Tak czy inaczej jest niezwykle popularny obecnie na całym ziemskim globie. Jego kwitnące kwiatostany są wyznacznikiem nadejścia jesieni. Co więcej trawa ta stanowi podstawę bydlęcej paszy, a dzikie plemienia wykorzystują go jako pokrycie dachu w swoich domach. Miskanty są również niezwykle przydatnym surowcem przemysłowym. Pozyskiwane z niego włókno służy do produkcji papieru, a dzięki dużej biomasie i szybkiemu wzrostowi uważany jest za jedną z lepszych roślin energetycznych (to głownie miskant olbrzymi ‘Miscanthus x giganteus’ i miskant cukrowy ‘Miscanthus sacchariflorus’).

Piękne kwiaty miskanta chińskiego.

Co nieco o nazwie…

Generalnie skąd by nie pochodziła roślina, to zwykle jej nazwa pochodzi z greki bądź łaciny. W przypadku miskanta to połączenie dwóch greckich słów sprawiło, że miskant…. to miskant ‘mischos’ – łodyga, ‘anthos’ – kwiaty. Można by więc powiedzieć, że miskanty to po prostu kwieciste bądź też kwitnące łodygi. I… w zasadzie to prawda.

 

Sięgając głębiej…

Dowiemy się, że miskant występuje w około 20 rożnych gatunkach. Jednak zaledwie tylko 5 jest najbardziej znanych i uprawianych w ogrodach. Są to: miskant olbrzymi (Miscanthus x giganteus), miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus), miskant kwiecisty (Miscanthus floridurus), miskant czyśćcowaty (Miscanthus oligostachyus) oraz najbardziej popularny miskant chiński (Miscanthus sinensis). Pierwsze trzy trawy są ogromne, potrafią dorastać od 3 do 5 metrów wysokości. Jednakże tylko miskant chiński wytwarza tak okazałe i niezwykle piękne kwiatostany.

Puszyste kwiatostany traw ozdobnych wieloletnich

Miskant chiński – bogactwo kolorów

Choć miskant znany jest od wieków, to wciąż hodowcy uzyskują nowe odmiany. Nie ma drugiej takiej trawy o tylu odmianach jak miskant chiński. Jest to najpopularniejszy i najchętniej pozyskiwany gatunek spośród miskantów. Istnieją odmiany srebrzyste (‘Morning Light’, ‘Flamingo’), z żółtymi poprzecznymi paskami (‘Gold Breeze’), cętkowane (‘Zebrinus’, ‘Giraffe’), czy też przebarwiające się jesienią na żółto, pomarańczowo, czerwono (‘Dronning Ingrid’,  ‘Malepartus’, ‘Graziella’). Miskanty to nie tylko pstrokate i kolorowe liście. To także kwiatostany, które zwiewnie trzepocą swoimi fryzurami przy każdym podmuchu wiatru. Jedne pojawiają się nieśmiało pośród liści (‘Yaku Jima’), inne wysoko ponad źdźbła wychodzą dumnie na długich łodygach (‘Purpurascens’). Puszyste i okazałe wiechy zwykle są kremowe bądź czerwonawe i również wraz z nadejściem jesieni mogą się przebarwiać. Miskanty kwitną jesienią, a niektóre zaczynają już w sierpniu. Wtedy to rozpoczynają swój niezwykle malowniczy spektakl, który może trwać, trwać, trwać…. nawet przez całą zimę.

 

Po co komu miskant?

Trawy ozdobne, szczególnie takie jak miskanty, stanowią niepowtarzalny element krajobrazu. Nadają plastyczności ogrodowym aranżacjom, wprowadzają harmonię, ożywienie. Są niezwykle zróżnicowane, przez co dodając je do ogrodu, możemy zmienić całkowicie charakter przestrzeni. Miskanty są bardzo wyrazistymi trawami. Jakie rośliny do nich dobrać? Odmiany niższe świetnie komponują się w mniejszych ogrodach,  przy płotach stanowiąc naturalne żywopłoty, czy dodając trochę fantazji jesiennym rabatom pośród zawilców, rozchodników czy rudbekii. Wyższe odmiany z kolei mogą stanowić niecodzienne tło dla innych bylin lub krzewów ogrodowych. Sadzone pojedynczo dają spektakularny efekt w ogrodzie. Wykorzystuje się je także jako ekrany. Tak naprawdę możliwości jest wiele. To jak wykorzystamy miskanta w naszym ogrodzie, zależy tylko i wyłącznie od nas. Kreujmy więc nasze zielone zakątki z wyjątkowymi trawami ogrodowymi.

Ogród traw wieloletnich ozdobnych.

Czego miskant potrzebuje?

Przede wszystkim słońca. Im więcej promieni słonecznych dostanie tym bujniej będzie kwitł. W półcieniu też sobie urośnie, jednak będzie wytwarzał mniej obfite i bardziej wiotkie pędy kwiatostanowe, przez co mogą się one wyłamywać i nieładnie zwisać. Miskanty dobrze zimują w gruncie. Posadzone wiosną lepiej rozwiną swój system korzeniowy do zimy. Jednakże dobrze jest je jesienią ściółkować grubą warstwą liści lub obornika, zwłaszcza młode sadzonki. Miskantów nie przycinamy na zimę. Ich przebarwiające się liście i puchate wiechy stanowią ozdobę zimowego ogrodu, ale także ochronę przed mrozami. Przycinamy pędy wiosną, mocno je ścinając tuż nad podstawą. Miskanty nie lubią stagnującej wody, jednakże latem należy je regularnie podlewać w czasie suszy. Najlepiej rosną na glebach gliniastych, zasobnych w składniki pokarmowe i z dobrym drenażem.

 

Trawy ogrodowe, ważny element krajobrazu

Miskant jest jak dobry życiowy towarzysz – jest długowieczny. Można nawet uznać, że nie jest zwolennikiem przeprowadzek, bowiem wiele lat w jednym miejscu to nie żadna przeszkoda dla niego. I tak można do znudzenia opowiadać o tych przepięknych trawach. No bo, kto by się spodziewał, że coś takiego jak trawa wieloletnia może stanowić niezwykle bajkowy element krajobrazu?

 

Miskant olbrzymi w pięknej scenerii ogrodowej.

 

7 najciekawszych odmian Miskantów chińskich, które polecamy do ogrodu pod względem wyjątkowych walorów estetycznych:

 

Miskant chiński ‘Dronning Ingrid’ (Miscanthus sinensis)

Nowa odmiana miskanta idealna do zestawień kolorystycznych z innymi roślinami. Malowniczy pokrój i puszyste kwiatostany to dekoracje sezonu ale jego największym atutem są przebarwiające się jesienią liście w intensywnie czerwono-purpurowe odcienie.

 

Miskant chiński ‘Morning Light’ (Miscanthus sinensis)

Wspaniała średniej wysokości odmiana miskanta innego niż wszystkie. Charakteryzuje się cieniutkimi liściami, które w słońcu zmieniają barwę na srebrzysto zieloną.

Mieniąca się poranna rosa na liściach miskanta, nadaje dodatkowych wrażeń malowniczemu pokrojowi, stąd też nazwa tej odmiany.

 

Miskant chiński ‘Malepartus’ (Miscanthus sinensis)

Odmiana która ma w sobie wszystkie najlepsze ceny wieloletniej trawy ogrodowej. Począwszy o pięknego pokroju, przez czerwonawe łodygi do purpurowych, puszystych kwiatostanów. Nie zapominajmy że ta odmiana zaskoczy nas także jesienią kiedy odsłoni pomarańczowo-czerwone przebarwienie liści.

 

Miskant chiński ‘Little Miss’ (Miscanthus sinensis)

Odmiana która zaskakuje rozmiarem i kolorystyką. Już wczesnym latem ta nieduża karłowa odmiana miskanta przybiera powoli różane i czerwone odcienie, aby na jesieni w pełni zachwycać ciepłymi barwami liści i kwiatów.

 

Miskant chiński ‘Graziella’ (Miscanthus sinensis)

Soczysto zielone liście w połączeniu z absolutnie pięknym białym wachlarzowatym kwiatostanem zapiera dech w piersiach. Każdego roku czekam na jego srebrzysto białe kwiaty.

 

Miskant chiński ‘Strictus’ (Miscanthus sinensis)

Odmiana średnio wysoka charakteryzująca się poprzecznymi kremowo żółtymi paskami wyraziście odcinającymi się na liściu. Bardzo dekoracyjna trawa ogrodowa do której podobna jest odmiana ‘Zebrinus’, ‘Giraffe’, ‘Apache’.

 

Miskant olbrzymi (Miscanthus x giganteus)

Wyjątkowo wysoka trawa wieloletnia o bardzo szerokim zastosowaniu i niewielkich wymaganiach. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, szerokimi liściami, które przybierają jesienią kolor żółty.

 

Więcej traw ozdobnych ogrodowych znajdziecie TUTAJ

-------

 

Wpis gościnny przy współpracy z Aleksandra Len