Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

Byliny wieloletnie

Podkategoria:

SADZONKI (zahartowane & ukorzenione & w pojemnikach) ➙ Dowiedz się więcej o jakości naszych sadzonek.

Infolinia: 511 030 036
Byliny wieloletnie

Termin realizacji zamówień wiosną 2023 (od kwiecień do maj) to 7-21 dni roboczych. Termin realizacji ulegnie skróceniu od czerwca do 5-10 dni roboczych.

Byliny to wieloletnie rośliny ogrodowe które kwitną przez wiele sezonów (nazywane potocznie bylinami wieloletnimi). Byliny dostępne w naszym sklepie sprawią, że ogród nabierze barw i wdzięku. Wśród setek odmian znajdziemy rośliny o różnorodnych kolorach kwiatów i kształcie jak i wysokości docelowej. Każda bylina posiada swoje właściwości które prezentujemy w czytelnej formie.Byliny zaleca się dobierać na podstawie ich wymagań co do stanowiska na którym będą posadzone. Istnieją gatunki które wymagają miejsca słonecznego lub półcienia. 

Aby rabata bylinowa w każdym miesiącu tętniła życiem, poprzez bujne kwitnienie, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Aby efekt wizualny był zauważalny, rabata powinna zajmować powierzchnię przynajmniej 2 metrów kwadratowych. Na małej rabacie efekt kwitnienia nie będzie tak dobrze zauważalny, w tym przypadku lepiej skoncentrować się na określonej porze kwitnienia np. lato. Najważniejsze jednak przy wyborze gatunków bylin, jest to aby nie skupiać się tylko na wyglądzie i barwach kwiatów, ale zwracać uwagę na porę kwitnienia. Dzięki temu będziemy mogli dobrać gatunki kwitnące wiosą, latem i jesienią. Tak staranne dobranie i zaprojektowanie rabaty pozwoli uzyskać kwitnienie równomiernie rozłożone w czasie. 
Należy zawsze mieć na uwadze fakt, że ogród i jego elementy są jak obraz, który wciąż żyje i zaskakuje nas magią barw zmieniających się w czasie.Roslinowo.pl to wysyłkowy sklep internetowy z sadzonkami bylin wieloletnich i innych roślin ogrodowych. Zamówione w sklepie rośliny wysyłamy w specjalnie zapakowany sposób dzięki czemu podczas przesyłki są bezpieczne i docierają do klienta w nienaruszonym stanie. Więcej na temat wysyłki i sposobu pakowania znadziej w dziale "bezpieczeństwo i sposób pakowania". Warto wiedzieć, iż byliny wieloletnie oferowane w naszym sklepie to sadzonki które są hartowane. Hartowanie to przystosowywanie roślin do zmiennych temperatur. Oznacza to, iż sadzonki zachowują wyższą mrozoodporność, lepiej przyjmują się w ogrodach klientów. Ktalog bylin w sklepie został opracowany w przejrzysty sposób (można przeglądać filtrując parametry takie jak: styl ogrodowy, stanowisko sadzenia, rodzaj gleby, okres kwitnienia, kolor kwiatów itp..). Uruchomiliśmy również darmowe doradztwo telefoniczne które udzielane jest przez praktykującego inżyniera architektury krajobrazu - specjalisty ds. roślin ozdobnych. Termin wysyłki bylin rozpoczyna się od kwietnia 2023 roku lub jeśli wskazano w opisie od maja 2023 roku. Zamówienia w sklepie można składać cały rok. W przypadku zamówień złożonych przed sezonem - zamówienie traktowane jest jako rezerwacja i realizowane jest w sezonie zgodnie z datą wysyłki podananą w opisie produktu.

Film o tym w jaki sposób pakujemy i zabezpieczamy byliny zamówione w naszym sklepie

Nasze filmy o bylinach

Kiedy należy sadzić i przesadzać byliny?

Byliny sprzedawane w roslinowo.pl można sadzić o dowolnej porze okresu wegetacyjnego. Najpopularniejsze jest sadzenie wiosenne i jesienne. Zasada jest prosta. Byliny kwitnące wiosną najlepiej jest sadzić późnym latem i jesienią (czerwiec - wrzesień). Natomiast byliny kwitnące w lecie i jesienią sadzimy wiosną (marzec - maj). Byliny, które rozpoczynają wegetację wcześnie, należy dzielić i sadzić po rozmarznięciu gleby. Późno jesienne sadzenie (październik - listopad) należy stosować tylko w wyjątkowych wypadkach. Jeśli chcemy przesadzić bylinę w naszym ogrodzie, zmieniając jedynie jej umiejscowienie na rabacie i jeżeli uda nam się zachować zwartą bryłę ziemi, to można byliny przesadzać bez większego ryzyka w ciągu całego okresu wegetacyjnego.

Jak sadzić byliny sprzedawane w pojemnikach?

Sadzenie rozpoczynamy od obfitego podlania bylin znajdujących się w pojemnikach. Można je zanurzyć z wiaderku z wodą w celu nasycenia wodą ziemi, w której rosną byliny. Zdarza się, że byliny długo uprawiane w pojemnikach mają często silnie rozrośnięte korzenie, które wychodzą na zewnątrz pojemnika przez otwory odpływowe. W skrajnych przypadkach wyjęcie bryły korzeniowej jest niemożliwe. Należy wtedy przyciąć korzenie albo roztłuc donicę, jeśli jest gliniana lub przeciąć w przypadku plastikowego pojemnika. Jeżeli korzenie tworzą zbitą masę wzdłuż ścianek doniczki z powodu braku miejsca do dalszego wzrostu, należy rozluźnić i przewietrzyć masę korzeniową. Można wyciąć część korzeni ze zbitej masy, to nawet pobudzi roślinę do tworzenia nowych korzeni. Nie należy wyciągać bylinę z donicy trzymając ja za łodygę, to tylko może uszkodzić całą roślinę. Powinno się odwrócić doniczkę do góry dnem, przytrzymać zawartość lewą ręką a prawą wybić bryłę korzeniową uderzając lekko o dno donicy. W ten sposób roślina powinna się wysunąć wraz z bryłą korzeniową. Ręcznie, pikulcem lub małą łopatką robimy otwór w ziemi. Otwór powinien być nieco większy niż bryła korzeniowa tak, aby mogła się w nim bez problemu zmieścić. Przed posadzeniem warto przyciąć najdłuższe korzenie. Korzenie palowe jednak pozostawiamy nienaruszone. Należy przy tym uważać, żeby korzenie nie były podwinięte do góry, gdyż rośliny wówczas źle się przyjmują, chorują, a nawet wypadają. Byliny sadzimy na tym samym poziomie głębokości, na jakim znajdowała się w pojemniku lub nieco głębiej. Pąki wyrastające na szyjce korzeniowej musza być widoczne nad ziemią. Następnie ugniatamy ziemię wokół bryły korzeniowej, aby zapewnić jej przyleganie do korzeni. Sadzenie rozpoczynamy od środku rabaty, kierując się ku brzegom. Gęstość sadzenia zależy od gatunku i jego późniejszego rozrostu. Po posadzeniu byliny należy obficie podlać.