×

Popularne wyszukwiania:

lawenda długo kwitnące kocimietka

werbena rozplenica Dąb czerwony
Wyszukiwarka

Twój koszyk jest pusty!

"RZEŹ" drzew w miastach


Cięcie drzew w miastach wykonuje się w lutym i marcu.  Jest to zabieg pielęgnacyjny, ale jak wiadomo, każdy zabieg ma swoje granice.

W zdecydowanej większości przypadków cięcie drzew jest nieumiarkowane - zdjęcia obrazują, co mam na myśli, pisząc - nieumiarkowane.

Ile razy po takim cięciu pozostaje "kikut' pnia, w skrajnych przypadkach bez konarów i gałęzi. Czy to jest działanie celowe? Czy ktoś, kto podejmuje się wykonania określonych prac na drzewach, jest niedoinformowany?

 

W trakcie sezonu wegetacyjnego, wiele takich "wraków" a nie drzew, jednak się regeneruje. Dzieje się tak dzięki zdrowemu systemowi korzeniowemu i odpowiedniej wilgotności gleby. Po wielu latach, drzewo odbudowuje swoją koronę, ale nie przypomina ona kształtem drzewa swojego gatunku.

Nie spotkałam się z takim traktowaniem drzew w żadnym innym kraju.

Należy pamiętać, że drzewa spełniają wiele funkcji w aglomeracji miejskiej. Poprawiają wilgotność i jakość miejskiego powietrza, stanowią wartość estetyczną, mają znaczący wpływ na zdrowie psychiczne mieszkańców.  W przypadku zabudowań wpływają na wzrost wartości nieruchomości. Jest wiele innych argumentów przemawiających za tym, aby sadzić drzewa i odpowiednio o nie dbać.

Najpopularniejsze drzewa do miast:

-lipy (lipa drobnolistna)

- klony (klon polny, klon zwyczajny, klon czerwony)

- kasztanowiec (kasztanowiec biały, kasztanowiec czerwony, kasztanowiec żółty)

- głogi (głóg dwuszyjkowy)

- miłorząb chiński

- robinia biała

- glediczia trójcierniowa

- jarząb (jarząb pospolity, jarząb szwedzki)

 

Menu